Ženská literatura

Text dotazu

Jak definovat pojem "ženská literatura"?

Odpověď

Dobrý den,

přestože jsme prošli řadu publikací, slovníků literární teorie/žánrů a také obecných slovníků a encyklopedií, definici či výklad pojmu "ženská literatura" se nám bohužel nepodařilo nalézt. Většina odborníků i autorů se shoduje, že definice takto širokého pojmu je značně problematická mj. i vzhledem k tomu, z jakého hlediska k ní přistupovat (jedná se o literaturu od žen, o ženách, o ženských životních zkušenostech, pro ženy?). Nehledě na to, označení "ženská literatura" je také vnímáno značně negativně (často chápáno jako označení pro romantické příběhy, tzv. červenou knihovnu) a rozdělování literatury na "ženskou" a "mužskou" pokládá většina odborné veřejnosti za nesmyslné.

Výstižně se k této problematice vyjadřuje například polská básnířka a prozaička Julia Fiedorczuk - http://www.polonistika.cz/index.php?ido=42&idp=1389&t=mezinarodni-den-zen-julia-fiedorczuk-a-tzv-zenska-literatura

Další použité zdroje:

* http://kzv.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=1411&key=M

* http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7384

Pokud byste se k tomuto tématu chtěla dozvědět více, další informace můžete čerpat např. z níže uvedených článků, jejichž citace jsme nalezli v databázích Ústavu pro českou literaturu, konkrétně v Databázi české literární vědy (1945-1960 a od 1.8.2012, http://aleph20.lib.cas.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=UCLA):

* Otroctví, kam se člověk podívá! / Radka Denemarková ; [rozmlouvala] Tereza Šimůnková. In: Právo. -- ISSN 1211-2119.-- Roč. 24, 2014, č. 249, 23. 10., příl. Salon, s. 3.

Rozhovor u příležitosti vydání románu. Mj. o umění číst, o náboženství, rozdílném postavení žen a mužů. S odsudkem pojmu ženská literatura. Denemarková, Radka. Příspěvek k dějinám radosti.  -- Brno : Host, 2014.

A v Bibliografii české literární vědy (1961 - červenec 2012) - http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio

* Naše otázka dvěma spisovatelkám: zvláštní "ženská literatura"? / Helena Šmahelová, Jarmila Loukotková. In: Kvart. - Roč. 6, č. 1, s. 16. - 1973

* Ženská literatura a baťovská filozofie. / František Cinger Podepsáno (cg). In: Rudé právo. - Roč. 3, č. 227 (30.9.). - 1993. - S.7

* Pojem "ženská literatura" neuznávám. : Rozhovor s Waltraud Annou Mitgutschovou. / Waltraud Anna Mitgutschová. In: Literární noviny. - Roč. 6, č. 32 (10.8.). - 1995. - S.12

* Ženská literatura - geto, alebo šanca? / Nicole Müller. In: Aspekt. - Č. 1. - 1995. - S.20-23

* Mužská literatura a ženská literatura samozřejmě existuje : (Rozhovor se Soňou Zachovou) / Soňa Záchová ; Rozmlouvali a úvodní biografickou poznámku o S. Z. připravili Daniela Macháčková, Martin Pilař

In: Host. - Roč. 15, č. 2 (únor), s. 34-35. - 1999.

* Jakápak ženská literatura / Jaromír Slomek. In: Lidové noviny. - Roč. 13, č. 90 (15. 4.), příl. Neděle LN, s. 25. - 2000.

* Ženská literatura: Proč ne! / Eva Hauserová ; Rozmlouvala Jana Dlouhá. In: K revue. - č. 1/2, s. 29. - 2001.

* Úvahy o ženách v literatuře aneb Ženská četba po česku / Milada Písačková. In: Krok. - Roč. 7, č. 3, s. 31-34. - 2010. [Stať o ženské literatuře a četbě pro ženy zejména v období 19. století.]

* Žena - jazyk - literatura. : Sborník z mezinárodní konference. Ústí nad Labem, Univerzita J.E. Purkyně - Pedagogická fakulta, katedra bohemistiky 1996. - 398 s. Obsah sborníku dostupný přímo ve výše uvedené databázi.

* Literatura a feminismus / Pam Morrisová ; Z anglického originálu Literature and Feminism (Blackwell Publishers 1993) přeložili Renata Kamenická, Marian Siedloczek. 1. vyd. - Brno : Host - vydavatelství, 2000. - 232 s. - (Studium ; sv. 6) [Kniha anglické literární teoretičky, s Předmluvou a poděkováním (s. 9-10), s Úvodem: Proč "literatura" a "feminismus"? (s. 11-21) a s částmi: Literatura? (s. 23-103, s oddíly: Přehodnocení: Četba z pohledu ženy; Zpochybnění kánonu a literárních institucí; Ženská literatura); - Feminismus? (s. 105-207, s oddíly: Konstrukce genderu: Sigmund Freud a Jacques Lacan; Psát jako žena: Hélene Cixousová, Luce Irigarayová a Écriture Féminine; Identita jako proces: poststrukturalismus, Julia Kristevová a intertextovost; Návrat k ženám v historii: lesbická, černošská a třídní kritika); - se Slovníčkem pojmů (s. 209-213), s Bibliografií (s. 215-226, s částmi: Literární díla, Kritická a teoretická díla), s rejstříkem.]

Citaci článku k uvedenému tématu nabízí také článková databáze ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl):

* Ženská literatura, co je to? / Zsófia Ballaová ; přeložila Nóra Hamarová. In: Host. -- ISSN 1211-9938. -- Roč. 18, č. 9 (2002), s. 48-49.

Přínosná by pro Vás mohla být také níže uvedená publikace, kterou jsme nalezli v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc):

* OBSTOVÁ, Zora. Ženská próza v italské moderní literatuře. Praha : Karolinum, 2008. 130 s. ; 21 cm. ISBN 978-80-246-1458-8 (brož.).

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200806/contents/nkc20071781022_1.pdf

Užitečné informace mohou obsahovat i diplomové a bakalářské práce, jejichž plné texty jsou volně přístupné na internetu:

* KRISTLOVÁ, Dana. Fenomén ženského psaní a autorky Petra Hůlová, Petra Soukupová a Kateřina Tučková. Brno, 2013. Magisterská diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav české literatury a knihovnictví.

Dostupný z: http://is.muni.cz/th/261926/ff_m/diplomova_prace.txt

* VÍCHOVÁ, Alexandra. Žena v dramatech Minny Canth a Helly Wuolijoki. Brno, 2008. Bakalářská diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav obecné jazykovědy a baltistiky.

Dostupný z: http://is.muni.cz/th/109852/ff_b/Masarykova_univerzita02.rtf

* HORÁKOVÁ, Iveta. Cesta od dokumentaristiky k fikci v žánru česká ženská literatura. Olomouc, 2013. diplomová práce (Mgr.). Univerzita Palackého v Olomouci. Pedagogická fakulta.

Dostupný z: http://theses.cz/id/uavytx/HorkovDP.pdf

Můžete se ještě zkusit obrátit také na Ústav pro českou literaturu (http://www.ucl.cas.cz).