ženista

Text dotazu

dobrý den,
rád bych se dozvěděl původ slova ženista
děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo „ženista“ – ve smyslu příslušníka ženijního vojska (vojenského sboru zabezpečujícího po technické stránce činnost armády) má francouzský původ. Vzniklo ze slova „génie“ (vyslovovaného [ženi]), které označuje „opevňovací umění“. Zajímavé je, že podobný původ má i slovo „inženýr“, které vzniklo z latinského slova „ingenium“ – „válečný stroj“, jež má stejný kořen.

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Zdroje:

Holub, J. – Lyer, S.: Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992.

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Statni nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.