železniční doprava, infrastruktura

Text dotazu

Hledám podklady pro údaje o železniční dopravě v Německu, Rakousku, Slovensku, Velké Britanii - infrastruktura, financování, atd.

Odpověď

Dobrý den, většina publikací týkající se železnic a železniční dopravy, které má Národní knihovna ve fondu, je zaměřena spíše na jejich historii, vývoj apod. Snad pro Vás budou užitečné alespoň některé z následujících dokumentů:

1) Jelen, Jiří, 1929- . Světové železnice. [Díl] 1., Evropa. -- 1. vyd.. -- Praha : Nadas, 1988 (Brno : Tisk 2). -- 359 s.

2) Seidenglanz, Daniel, 1977- . Železnice v Evropě a evropská dopravní politika / -- 1. vyd.. -- [Brno] : Masarykova univerzita, 2006. -- 82 s. : il. (některé barev.), mapa ; 30 cm. ISBN 80-210-4221-4 (brož.)

3) Železniční doprava : institucionální postavení, hospodářská politika a ekonomická teorie / Martin Kvizda ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- [Brno] :Masarykova univerzita, 2007. -- 229 s. : il. (některé barev.), mapy ; 30 cm. ISBN 978-80-210-4233-9 (brož.)

4) Laaser, Claus-Friedrich. Die Bahnstrukturreform : Richtige Weichenstellung oder Fahrt aufs Abstellgleis?. -- Kiel : Inst. für Weltwirtschaft, 1994. -- 41 s.. --(Kieler Diskussionsbeiträge ; [Bd.] 239) ISBN 3-89456-082-7
* Železnice německé - privatizace - studie * Železnice německé - reorganizace - aspekty ekonomické - studie

5) Höchste Eisenbahn : wohin fahren die ÖBB? / Helmut Koch, Hans Lindenbaum, (Hg.). -- Wien : Verlag für Gesellschaftskritik, c1987. -- 211 s. : il., mapy ; 20 cm. -- (Aufrisse-Buch ; Bd. 8). ISBN 3-900351-73-2 (brož.)
* Österreichische Bundesbahnen * železniční doprava -- Rakousko * sborníky

6) Krejčiřík, Mojmír, 1942- . Po stopách našich železnic -- 1. vyd.. -- Praha : Nadas, 1991, c1990. -- 279 s. : il. ; 21 cm. -- (Knižnice techniky a technologie železniční dopravy). ISBN 80-7030-061-2(váz.)
* železnice -- Slovensko * železnice -- Česko * příručky

7) Strategie oživení železnic Společenství : [Bílá kniha / zpracoval Antonín Peltrám, Květoslava Kořínková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Nakladatelství dopravy a turistiky, 1996. -- 38 s. ; 21 cm. --(Knižnice základních právních norem ES vztahujících se k dopravě ; sv. 61). ISBN 80-85884-57-7 (brož.)

8) Antonický, Stanislav, 1938- . Evropské železnice. -- 1. vyd.. -- Praha :
Nadas, 1977 (Brno : Tisk 51). -- 579, [1] s. ; 8° ISBN (Váz.) : Kčs 55,00
Resumé: Uvádí údaje o geografických a demografických podmínkách jednotlivých evropských zemí, informuje o vývoji jejich železniční dopravy a jejím hospodářském významu, o hustotě železniční sítě aj. Podává rozbor vývoje moderních trakcí vEvropě a přehled hnacích vozidel elektrické a motorové trakce.

Další publikace by Vám mohli doporučit kolegové z technicky zaměřených knihoven - např. Státní technická knihovna, která je také zapojena do služby Ptejte se knihovny a na této adrese ptejteseknihovny@stk.cz jí můžete položit dotaz, nebo knihovny dopravních fakult - Fakulta dopravní ČVUT
(http://www.fd.cvut.cz/informacni-systemy/knihovna.html) nebo Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzita Pardubice (http://www.upce.cz/fakulty/dfjp/ , http://www.upce.cz/knihovna/ ).