zebra kvaga, vakovlk - vyhynulá zvířata

Text dotazu

Nedala by se znovu vyšlechtit zebra kvaga. Existuje ještě vakovlk?

Odpověď

Poslední zebra kvaga zahynula r.1883 v amsterdamské zoologické zahradě. Roku 1969 zjistil Reihold Rau, že v jihoafrickém muzeu jsou špatně očištěné kůže tohoto zvířete se zbytky svalů a krevních cév. Další studia byla tedy zaměřena na možnost získat z těchto kůží DNA.
Podle Rauova názoru patřila kvaga do skupiny stepních zeber. Čím jižněji žijí, tím méně výrazné je jejich pruhování, míšené s hnědými mezipásy, a základní barva není čistě bílá. Kvaga žila ze stepních zeber nejjižněji, proto se u ní pruhy vytrácejí a nepruhovaná srst je v podstatě hnědá.
Posledních několik let se snažil Rau zkřížit stepní zebry ve snaze docílit co nejpřesnější podoby se zebrou kvaga. Prozatím ovšem neúspěšně a mnozí odborníci se shodují, že tato cesta neskýtá úspěch.
Další možnost je naklonování jedince z DNA, což je ovšem záležitost stejně, ne­­-li více složitá.
Tasmánský vakovlk byl oficiálně prohlášen za vymřelý druh roku 1986. Přesto se občas vyskytnou zprávy o nalezení otisků připisovaných vakovlkovi či ostatky ovcí s údajnými stopami zubům vakovlků.
Roku 1964 bylo v Austrálii, ve státě Victoria, vyfoceno zvíře, jehož druh nebyl nikdy zoology určen. Přestože na první pohled se příliš nepodobá vakovlku, možnost, že se jedná o toto zvíře, tu stále je.
Použité zdroje a více informací naleznete na adresách:
http://www.volny.cz/rojar/cryptozoologie/4_selmy/11_vakov.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zebra_kvaga
http://stoplusjedna.newtonit.cz/stare/200017/SO17a00c.asp