zdrobnělina jména Jiřina

Text dotazu

Chtěl bych znát prosím Vás odpověď na to jak se zdrobňuje jméno Jiřina a k
čemu se přiřazuje čí začleňuje zdrobnělina jména Ina.Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

"oficiální" seznam zdrobnělin či domáckých podob jména Jiřina jsme bohužel nenalezli, nicméně fantazii se jistě meze nekladou. Pro Jiřinu lze použít, vedle klasických variant jako je např. Jiřinka, Jiřka nebo Jířa, i podobu Ina. Ina nebo Inka je totiž zkrácenina nejen severských ženských jmen Ingrid nebo Ingeborg, ale také českých jmen Kateřina, Karolina, Regina, případně Janina (nebo Janinka), Julina (nebo Julinka) apod.
Naproti tomu irská Ina je původně jedna z domáckých forem jména Aghna (což je irská varianta k Aignéis = Anežka). V ruštině je Ina domáckou formou mnoha jmen (mj. i Inna, které je tam samostatné), např. Galina, Irina, Marina, Zorina a další.
Informace jsme získali z publikací:
KOPEČNÝ, František. Průvodce našimi jmény. Praha: Academia, 1991. ISBN 80-200-0016-X.
BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. ISBN 80-86367-35-5.