Žďár v Čechách - František Hataš

Text dotazu

Za Protektorátu v létě 1943 údajně existovala obec Žďár v Čechách. O který Žďár se jedná - jaký název má nyní? Měl z něho pocházet hostinský František Hataš, který se setkal s pěti přísluníky československé vojenské jednoty v SSSR, kteří se ocitli v Praze jako váleční zajatci.Je něco bližšího o F. Hatašovi?

Odpověď

Dobrý den,

v Chytilově Úplném adresáři Království českého (D.II: Obvod obchodní a živnostenské komory v Liberci (..., Mnichovo Hradiště, ...). Praha : nákladem vlastním, 1914, str. 526) je ve Žďáře (tehdy obec patřila do polit. a soudního obvodu Mnichovo Hradiště, dnes okres Mladá Boleslav)uveden jako majitel hostince František Hataš.