zaznamenávání zvuku

Text dotazu

Jakým způsobem fungovalo zaznamenávání zvuku na voskové válečky?

Odpověď

Dobrý den,

s dotazem by bylo lepsi obratit se napr. na Narodni technicke muzeum http://www.ntm.cz/cs/, kam problematika nahravani v historii patri.
Ve fondu NK CR jsem nasla knihu KELLER, Jindrich. ABC pro diskofily. Praha: Prace, 1970. Sg. NK CR SF III 3380, kde je jedna kapitola o historii porizovani zvukovych zaznamu. S. 84: "Pristroj byl velmi primitivni. Skladal se z valce, na ktery byl zvuk zaznamenavan, z rucniho zarizeni na posun a otaceni valcem a z vlastniho zapisovaciho zarizeni. To bylo sestaveno z pergamenove membrany, na niz byl pripevnen hrot, je to zarodek pozdejsi zvukovky. Pri nahravani se valec otacel a zaroven byl posouvan. Zvukove vlny rozkmitaly membranu, ktera hrotem cinila zaznam. ... Pri reprodukci se nastavil valec do puvodni polohy, valcem se opet otacelo a hrot prenasel kmity na membranu, sleduje drive vyryty zapis. ..." Toto se tykalo zapisu zvuku vynalezce T.A.Edisona. S.86: "Ch. G. Bell, znamy tehdy pracemi v oboru telefonu, ... grafofon vyznamne posunul dopredu zaznamovou techniku. Proti Edisonovi zvolili stranovy zaznam a hlavne: k zaznamu pouzivali valecku z vosku s ruznymi primiseninami. Pohyb valce zprostredkovavalo nozni slapadlo. Jeden z jejich prvych modelu z roku 1881 je ulozen ve Smithsonian Institution...."

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.02.2008 17:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu