zaznamenávání zvuku

Text dotazu

Jakým způsobem fungovalo zaznamenávání zvuku na voskové válečky?

Odpověď

Dobrý den,

s dotazem by bylo lepsi obratit se napr. na Narodni technicke muzeum http://www.ntm.cz/cs/, kam problematika nahravani v historii patri.
Ve fondu NK CR jsem nasla knihu KELLER, Jindrich. ABC pro diskofily. Praha: Prace, 1970. Sg. NK CR SF III 3380, kde je jedna kapitola o historii porizovani zvukovych zaznamu. S. 84: "Pristroj byl velmi primitivni. Skladal se z valce, na ktery byl zvuk zaznamenavan, z rucniho zarizeni na posun a otaceni valcem a z vlastniho zapisovaciho zarizeni. To bylo sestaveno z pergamenove membrany, na niz byl pripevnen hrot, je to zarodek pozdejsi zvukovky. Pri nahravani se valec otacel a zaroven byl posouvan. Zvukove vlny rozkmitaly membranu, ktera hrotem cinila zaznam. ... Pri reprodukci se nastavil valec do puvodni polohy, valcem se opet otacelo a hrot prenasel kmity na membranu, sleduje drive vyryty zapis. ..." Toto se tykalo zapisu zvuku vynalezce T.A.Edisona. S.86: "Ch. G. Bell, znamy tehdy pracemi v oboru telefonu, ... grafofon vyznamne posunul dopredu zaznamovou techniku. Proti Edisonovi zvolili stranovy zaznam a hlavne: k zaznamu pouzivali valecku z vosku s ruznymi primiseninami. Pohyb valce zprostredkovavalo nozni slapadlo. Jeden z jejich prvych modelu z roku 1881 je ulozen ve Smithsonian Institution...."