Zavřít až zčerná

Text dotazu

Dobrý den jak vzniklo úsloví zavřít až zčerná?

Odpověď

Dobrý den,

kolegové z Goethe-institutu nám předali Váš dotaz na úsloví "zavřít až zčerná". Jako pramen k úsloví je v knize Lidová rčení uvedena kniha Dobrý voják Švejk (1920-23) Jaroslava Haška. Bohužel, nikde se nám nepodařilo prověřit, zda je autorem slovního spojení sám Jaroslav Hašek. Význam úsloví je věznit někoho dlouho, zavřít někoho na dlouhou dobu.

Více informací k původu úsloví by Vám mohli poskytnout pracovníci Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Literatura:

ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. 4.vyd., V nakl. Academia 2. Praha : Academia, 2000.