zatmění Slunce

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli už se vyrábí něco, co by dokázalo uměle zakrýt Slunce. Nebaví mě totiž čekat na Slunce zakryté Měsícem.

Odpověď

Dobrý den,

takovým přístrojem je do jisté míry koronograf. Je to druh dalekohledu umožňující astronomům pozorovat sluneční korónu a protuberance (velké jasné oblaky chladného plazmatu vybíhající z povrchu Slunce). V ohnisku objektivu koronografu je umístěna clona (tzv. umělý měsíc), která odstiňuje světlo sluneční fotosféry. Koronograf vyžaduje prostředí se sníženou prašností, proto bývá umísťován ve vysokohorských podmínkách (např. na koronální stanici na Lomnickém štítu ve Vysokých Tatrách). První koronograf byl zkonstruován francouzským astronomem B. Lyotem.
Experimenty s umělým zatměním Slunce prováděli i účastníci kosmické mise lodí Apollo a Sojuz v červenci v r. 1975 (experiment MA 148). Experiment využíval toho, že Apollo měl kruhový průřez a mohl při přesném manévrování zakryt posádce druhé lodi sluneční kotouč. Při vzdálenosti 220 metrů mezi loděmi se Apollo jevil asi dvakrát větší než průměr Slunce. Po celou dobu experimentu pracovala na Sojuzu automatická kamera se 70mm filmem.
Fotografie poskytly informace o struktuře vnější atmosféry Slunce - koróně a také o mikroatmosféře, která se vytváří kolem každé kosmické lodi vlivem činnosti stabilizačních motorků.

Vynalezení přístroje, který by byl schopen způsobit umělé zatmění Slunce pozorovatelné pro běžného obyvatele zeměkoule - se všemi přírodními jevy, které pro zatmění patří, pozůstává ovšem spíše motivem příslušným k žánru scifi.

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Koronograf

http://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/so-ap/lkae.htm