západní civilizace, globální Jih

Text dotazu

Dobrý večer,
chtěla bych Vás poprosit o doporučení literatury, z které bych mohla čerpat při vymezení pojmů: "západní civilizace," "globální Jih" a "rozvojové/humanitární projekty". Předem moc děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za zdržení v odpovědi, které bylo dáno provozními důvody. Pomocné by Vám mohly být následující publikace:

HORKÝ, Ondřej. Česká rozvojová spolupráce: diskurzy, praktiky, rozpory. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2010.

DUŠKOVÁ, Lenka et al. Encyklopedie rozvojových studií. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011.

JENÍČEK, Vladimír a FOLTÝN, Jaroslav. Globální problémy světa: v ekonomických souvislostech. Praha: C.H. Beck, 2010.

ADAMCOVÁ, Lenka a kol. Úvod do rozvojových studií. Praha: Oeconomica, 2006.

HOCH, Tomáš. Základy rozvojové pomoci. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2007.

BAUMAN, Zygmunt. Globalizace: důsledky pro člověka. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 1999.

DLOUHÁ, Jana, ed., DLOUHÝ, Jiří, ed. a MEZŘICKÝ, Václav, ed. Globalizace a globální problémy: sborník textů k celouniverzitnímu kurzu "Globalizace a globální problémy" 2005-2007. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí, 2006.

HARRINGTON, Austin a kol. Moderní sociální teorie: základní témata a myšlenkové proudy. Vyd. 1. Praha: Portál, 2006.

MEZŘICKÝ, Václav, ed. Perspektivy globalizace. Vyd. 1. Praha: Portál, 2011.

NAÍM, Moisés. Černá kniha globalizace. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2008.

JUVIN, Hervé. Globalizovaný Západ : Polemika o planetární kultuře. Praha : Prostor, 2010.

BUDIL, Ivo T. Zakladatelé Západu a poslední člověk : esej o zrodu a zániku západní civilizace. Ústí nad Labem : Dryada, 2007.

BARŠA, Pavel. Západ a islamismus : Střet civilizací, nebo dialog kultur? Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2001.

Další literaturu si můžete vyhledat sama v elektronickém katalogu NK (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc), a to zadáním klíčových slov do vyhledávacího formuláře.

Dále doporučujeme se také podívat do Souborného katalogu České republiky (http://aleph.nkp.cz/cze/skc) a do databáze ANL – články v českých novinách, časopisech a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl). Princip vyhledávání je stejný jako v případě elektronického katalogu. Jednotlivá periodika si následně můžete objednat do studovny prostřednictvím elektronického katalogu Národní knihovny.

Početné (především cizojazyčné) odborné články najdete rovněž v licencované databázi Ebsco. S databázi Ebsco můžete pracovat na počítačích v Národní knihovně, případně po přihlášení na stránkách http://han.nkp.cz i prostřednictvím vzdáleného přístupu (přihlašovací údaje jsou stejné, jako v případě objednávání z elektronického katalogu NK). Pokud jste studentkou Univerzity Karlovy, můžete se k této a dalším oborovým databázím přihlásit i přes Portál elektronických zdrojů UK (http://pez.cuni.cz).