zámek Veltrusy a Dobříš

Text dotazu

Prosím o informaci o historii vzniku zámku Veltrusy a jeho zahrady. Dále bych se zajímala o interier zámku a výzdobu zahrady a co a kdy je možné vidět v rámci prohlídky. Totéž bych si moc přála o zámku Dobříši.

Odpověď

Dobrý den,

zámek Veltrusy je známý svojí malebností a krásným rozhlehlým anglickým parkem, který ho obklopuje. U jejich zrodu byl hraběcí rod Chotků, konkrétně Václav Antonín Chotek, který v 2. polovině 18. století zahájil stavbu barokního zámku. Kdo byl autorem projektu, není přesně známo, nejčastěji se uvádějí F.M.Kaňka nebo G.B. Alliprandi. Zámek na půdorysu stejnoramenného ondřejského kříže s ústředním válcovým prostorem patří k nejosobitějším u nás. Je pro něj charakteristická velkorysá barokní koncepce s osou ve směru sever-jih, s výškou klesající od tamburu kupole v centrální části přes postranní křídla, obklopující čestný dvůr, až k řadě soch umístěných na pilířích plotu. Sochy představují alegorie 12 měsíců a 4 ročních období. V přízemí zámku, pod centrální částí, je sala terrena. Dvouramenné schodiště, sestupující z patra do čestného dvora, zdobí plastiky F.A.Kuena. Historické interiéry mají cenné zařízení a sbírkové soubory.

Zámek stojí přesně v ose hlavní aleje zámeckého parku o rozloze téměř 300 ha, který odborníci považují za jeden z nejlépe dochovaných anglických parků v Evropě. Jeho dnešní podoba pochází převážně z let 1764-1785 a na jeho vzniku se podíleli především Rudolf Chotek a jeho synovec Jan Rudolf; odborný dohled měli významní evropští znalci zahradní architektury. Veltruský park předběhl svou dobu, byl totiž založen o řadu let dříve, než se anglický park masově rozšířil po Evropě. Významnou atrakcí byl vodní kanál, uměle upravené bývalé vltavské rameno, sloužící k nočním plavbám panstva. Park postupně doplnily klasicistní, empírové a romantizující stavbičky, jako Pavilon přátel venkova a zahrad, dorský pavilon (Malý Templ), Egyptský kabinet, most se sfingou, novogotický Červený mlýn,

Literatura k zámku Veltrusy:

* Otruba, Ivar. 101 našich nejkrásnějších zahrad a parků. 1. vyd. Praha: Beta, 2007. 207 s. Má vlast. ISBN 978-80-7306-320-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200712/contents/nkc20071763660_1.pdf

* Kuča, Karel. Hrady, zámky: a další památky ve správě Národního památkového ústavu. 1. vyd. Praha: Národní památkový ústav, ústřední pracoviště, 2009. 440 s. ISBN 978-80-87104-44-6.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200910/contents/nkc20091995765_1.pdf

* Špecinger, Otakar. Chotkovské Veltrusy. 4. vyd. Kralupy n. Vlt.: Dům osvěty, 1962. 15 s. Kralupské vlastivědné sešity; Čís. 7.

* Cerman, Ivo. Chotkové: příběh úřednické šlechty. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 757 s., [8] s. barev. obr. příl. Šlechtické rody Čech, Moravy a Slezska; sv. 7. ISBN 978-80-7106-977-5.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200901/contents/nkc20081831994_1.pdf

* Brožovský, Miroslav. Státní zámek Veltrusy. [Praha]: Středisko stát. památkové péče a ochrany přírody středočes. kraje, 1980. 1 sv. (nestr.).

* Špecinger, Otakar. Veltrusy: perla dolního Povltaví: věnováno občanům města Veltrusy. 1. vyd. Praha: Tiskárna Libertas, 2003. 127 s. ISBN 80-239-0736-0.

* Brožovský, Miroslav. Veltrusy: [zámek]. V Praze: Památkový ústav středních Čech, 1998. [24] s. ISBN 80-85094-62-2.

Oficiální webové stránky zámku: http://www.zamek-veltrusy.cz/

Nejranější počátky zámku Dobříš spadají až do 13. století, kdy zde býval patrně dřevěný dvorec, jehož existenci dokládají listiny krále Václava z roku 1252, ale hrad zvaný Vargač tu vybudoval až Jan Lucemburský. Dnešní zámek vznikal postupně, jeho jádrem je pravděpodobně stavba ze třetí čtvrtiny 17. století, podniknutá asi Františkem Maxmiliánem Mansfeldem. K zásadní přestavbě zámku došlo až v letech 1745-1765 podle plánů stavitele Julese Roberta de Cotteho, dekoratéra Giovanniho Niccola Servandoniho a Němce Jana Petra Molitora, specialistu na nástěnné malby a fresky. Stavitelé se snažili dobříšské sídlo přiblížit Versailles a Schönbrunnu, zámek tak vyhlížel pohodlně i reprezentativně. Trojkřídlovou patrovou budovu rozloženou kolem dvora řadí odborníci k baroku směřujícímu ke klasicismu. Především v interiérech však zaznělo rokoko, hlavně díky Molitorově výzdobě, dodnes oslňující v sálech jižního a spojovacího křídla.

Souběžně se zámkem byla v polovině 18. století budovaná i zahrada, koncipovaná podle francouzského, přísně geometrického vzoru. Téměř ve stejné podobě ji tu najdeme i dnes, rozloženou do tří teras a zdobenou zelení stříhanou do ornamentů, fontánou, sochami, vodní kaskádou i rokokovou oranžerií, která ukončuje hlavní pohledovou trasu a za ní pokračuje anglický park, založený někdy kolem r. 1800.

Literatura k zámku Dobříš:

* Otruba, Ivar. 101 našich nejkrásnějších zahrad a parků. 1. vyd. Praha: Beta, 2007. 207 s. Má vlast. ISBN 978-80-7306-320-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200712/contents/nkc20071763660_1.pdf

* Brožovský, Miroslav a Glosová, Michaela. Dobříš: Zámek, zahrada, park. Praha: Středisko st. památkové péče a ochrany přírody Středočes. kraje, 1983. [10] s.

* Pečený, Pavel. Zámek Dobříš. 1. vyd. [Praha]: Vinland, 2012. 51 s. ISBN 978-80-904773-1-5.

* Koudelka, Ivo. Zámek Dobříš. Praha: Regulus, 1999. [24] s. Malá místopisná edice; sv. 1. ISBN 80-86279-01-4.

Oficiální webové stránky zámku: http://www.zamekdobris.cz/

Pro nalezení dalších informací můžete projít také publikace zaměřené obecně na české zámky/parky a zahrady. Vzhledem k velkému množství knih bohužel není v možnostech služby Ptejte se knihovny tyto publikace procházet a hledat, zda se v nich daný zámek vyskytuje. S ohledem na význam těchto dvou objektů ovšem předpokládáme, že minimálně jeden by měl být vždy zmíněn:

* David, Petr a Soukup, Vladimír. 1000 hradů, zámků a tvrzí: [to nejkrásnější z Čech, Moravy a Slezska]. Vyd. 2. V Praze: Knižní klub, 2010. 384 s. ISBN 978-80-242-2887-7.

* Sedláček, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Díl patnáctý. Vyd. 2., v Argu 1. Praha: Argo, 1998. 340 s. ISBN 80-7203-115-5.

* Hilmera, Jiří a Rokyta, Hugo. Hrady a zámky: sborník krátkých monografií o hradech a zámcích v českých krajích. 2., část. pozm. a rozš. vyd. Praha: STN, 1963. 408, [4] s.

* Brych, Vladimír. České hrady, zámky a tvrze. Praha: Ottovo nakladatelství, C2012. 851 s. ISBN 978-80-7360-406-6.

* Heber, Franz Alexander. České hrady, zámky a tvrze. Čtvrtý díl, Střední Čechy. Vyd. 1. Praha: Argo, 2012. 32, 643, 27 s. ISBN 978-80-257-0665-7.

* Ptáček, Josef. Toulky zámeckými parky Čech a Moravy = Spaziergänge durch Schloßgärten in Böhmen und Mähren = Rambling in castle parks of Bohemia and Moravia. 1. vyd. V Praze: Knihcentrum, 1997. 143 s. ISBN 80-86054-29-2.

* Pacáková-Hošťálková, Božena et al. Zahrady a parky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 2. vyd. Praha: Libri, 2004. 526 s., [32] s. barev. obr. příl. ISBN 80-7277-279-1.

Použitá literatura:

* Thomová, Soňa a Homolová, Marie. Hrady a zámky Čech, Moravy a Slezska: toulky napříč staletími. Vyd. 1. Praha: Reader's Digest Výběr, 2007. 509 s. ISBN 978-80-86880-60-0.

* David, Petr a Soukup, Vladimír. 888 hradů, zámků, tvrzí České republiky. 1. vyd. Praha: Kartografie, 2002. 335 s., 58 s. obr. příl. ISBN 80-7011-709-5.

* Vlček, Pavel. Encyklopedie českých zámků. 1. vyd. Praha: Libri, 1994. 314 s. ISBN 80-901579-2-0.

Více informací, především o provozních a návštěvnických tématech (např. Vámi dotazované prohlídky) zjistíte přímo na webových stránkách zámků, případně můžete kontaktovat pověřené osoby přímo na zámku.