Zakuřování keramických výrobků

Text dotazu

Podrobný popis techniky - zakuřování keramických výrobků

Odpověď

děkujeme Vám za využití našich služeb a zasíláme odpověď na Váš dotaz.

Videozáznam techniky zakuřování keramiky, včetně doprovodné publikace, byl vydán Národním ústavem lidové kultury:

JANČÁŘ, Josef. Lidová keramika : (skripta ke stejnojmenné videokazetě). -- 1. vyd.. -- Strážnice : Ústav lidové kultury, 1997. -- 59 s. : il. (některé barev.) ; 20 cm + 1 videokazeta. ISBN 80-86156-09-5.

Tento titul je dostupný v Moravské zemské knihovně v Brně, sign. 1-1064.036.
Publikaci lze též objednat na adrese: http://www.nulk.cz/Katalog.aspx

Obecné informace o technice zakuřování keramiky, jinak též "černé hrnčiny" nebo "zakuřované hrnčiny", můžete nalézt v následujících zdrojích:

Server Kvalitne.cz
http://www.zakurovana-keramika.kvalitne.cz/

Národní ústav lidové kultury: Ivo Nimrichter z Bukovan - černá hrnčina (Držitel titulu
"Nositel tradice lidových řemesel" za rok 2002)
http://www.nulk.cz/Informace.aspx?sid=34

Encyklopedie K.J. Erben
http://erben.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=125518

Technikám keramiky se věnují následující publikace (výběr). Pro jejich vyhledání byla použita Oborová brána Umění (ART), dostupná na http://art.jib.cz/vyhledavac . Prohledali jsmel katalog Virtuální umělecké knihovny, který zahrnuje katalogy knihoven: Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, Galerie výtvarného umění (GVU) Ostrava, Moravské galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Národního technického muzea v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze a Muzea umění (MU) Olomouc.
Pod jednotlivými dokumenty je vždy uvedeno, ve které knihovně si můžete publikaci půjčit. Pokud pro Vás není ani jedna z níže uvedených knihoven dostupná, obraťte se na svou nejbližší knihovnu, která Vám zprostředkuje zapůjčení titulu přes meziknihovní výpůjční službu.

1. RADA, Pravoslav. Kniha o technikách keramiky. 1. vyd. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění , 1956. 290 s. obr.
BOE303 - Moravská galerie
ABE400 - Národní galerie
ABE310 - Uměleckoprůmyslové muzeum
Vysoká škola umělecko-průmyslová

2. CHAVARRIA, Joaquim. Velká kniha keramiky: Průvodce historií, materiály, vybavením a technikami ručního vytváření, vytáčení, výroby forem, vypalování výrobků a jiných keramických předmětů. 1. vyd. Praha : Knihcentrum , 1996. 192 s. bar. obr. ISBN 80-902182-9-6.
BOE303 - Moravská galerie
ABE310 - Uměleckoprůmyslové muzeum
Vysoká škola umělecko-průmyslová

3. Umění ohně: techniky keramického umění : [výstavu připravili Lubor Hájek, Dagmar Hejdová, Pravoslav Rada, výstava Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze VI.-IX.1986]. Praha : Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze , 1986. 55 s. il. (včet. barev.).
ABE400 - Národní galerie
ABE310 - Uměleckoprůmyslové muzeum

4. RADA, Pravoslav. Techniky keramiky. 1. vyd. Praha : Aventinum , 1995. 207 s. il. fot. front. ISBN 80-85277-47-6.
ABE311 - Národní technické muzeum
ABE310 - Uměleckoprůmyslové muzeum

5. MATTISON, Steve. Jak se dělá keramika: podrobný průvodce nástroji, materiály a technikami pro hrnčíře a keramiky. Vyd. 1. [Praha] : Slovart , 2004. 224 s. barev. obr. ISBN 80-7209-599-4.
ABE310 - Uměleckoprůmyslové muzeum
Vysoká škola umělecko-průmyslová

Pro získání podrobností můžete kontaktovat níže uvedené odborníky, zabývající se technikou zakuřování keramiky (nalezeno v databázi firem Lidová řemesla http://seznam.lidovaremesla.cz/):

1. Nimrichter, Ivo
Bukovany 46, Bukovany 696 31
tel. 605 085 890
sortiment: keramika zakuřovaná hrnčina, historické repliky, džbány, mísy, vázy, hrnce, autorská tvorba

2. Bludská, Marie
Nad Dědinou 444, České Meziříčí 517 71
tel. 605 944 916
sortiment : historické repliky, keramika techniky RAKO, keramika zakuřovaná hrnčina