Zákoník práce před rokem 1989

Text dotazu

Změny délky mateřské dovolené uvedené v Zákoníku práce před rokem 1989, konkrétně - dítě narozené v květnu 1986 - zákonná délka mateřské dovolené. Děkuji

Odpověď

Dobry den, k zodpovezeni Vaseho dotazu cituji z elektronicke sbirky zakonu (ASPI).
Domnivam se, ze Vas mohou zajimat § 157 - 158 z platneho Zakoniku prace
(65/1965 Sb.) v roce 1986.

Vyhledani a text 65/1965 Sb. - stav k 31.12.1988

§ 157 (1) V souvislosti s porodem a peci o narozene dite nalezi zene materska dovolena po dobu 28 tydnu; porodila-li zena zaroven dve nebo vice deti nebo jde-li o zenu osamelou, nalezi materska dovolena po dobu 37 tydnu.
(2) K prohloubeni materske pece o dite je organizace povinna poskytnout zene, ktera o to pozada, dalsi materskou dovolenou az do dvou let veku ditete. Tato dovolena se poskytuje v rozsahu, o jaky matka zada, zpravidla vsak vzdy nejmene na dobu jednoho mesice.
(3) Po dobu materske dovolene a dalsi materske dovolene nema pracovnice narok na mzdu. Hmotne zabezpeceni po dobu materske dovolene upravuji predpisy o nemocenskem pojisteni, ktere tez stanovi, v kterych pripadech, za jakych podminek a po jakou dobu nalezi hmotne zabezpeceni i v dobe dalsi materske dovolene.
§ 158 (1) Materskou dovolenou zena nastupuje zpravidla od pocatku sesteho tydne pred ocekavanym dnem porodu, nejdrive vsak od pocatku osmeho tydne pred timto dnem.
(2) Vycerpa-li zena z materske dovolene pred porodem mene nez sest tydnu, protoze porod nastal drive, nez urcil lekar, nalezi materska dovolena ode dne jejiho nastupu az do uplynuti dob stanovene v § 157 odst. 1. Vycerpa-li vsak zena z materske dovolene pred porodem mene nez sest tydnu z jineho duvodu, poskytne se ji materska dovolena ode dne porodu jen do uplynuti 22 tydnu, popripade 31 tydnu, jde-li o zenu, ktera porodila zaroven dve nebo vice deti, nebo o zenu osamelou.

Pokud byste potrebovala odbornejsi pravni pomoc, musite se obratit na prislusnou instituci (pravnici, pravni poradna apod.).