zakon sudny ljudem

Text dotazu

Dorý den, studuji na škole a chtěl jsem udělat seminární práci na téma zakon sudny ljudem. Můj dotaz zní: mohu na internetových strankách či přímo na vašich nalázt úryvek či všechny zák. stanovené tímto zákoníkem a podrobnější informace, co se kdysi stalo, když tento 1. zákoník někdo porušil. Za všechny poskytnuté informace předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, pokud jsme zjistili, na internetu text k dispozici není. Problematika je ovšem složitější. Text Zakona sudneho ljudem (původně staroslověnský) se dochoval až v pozdních a porušených opisech ze 13. století a kromě toho existuje několik redakcí (verzí) rozsahem odlišných. Podrobný popis Zakona a český překlad najdete v knize:
Literární památky epochy velkomoravské 863-885 / [napsal a staroslověnské texty přeložil] Josef Vašica ; [k vydání připravila, poznámky a bibliografii doplnila Zoe Hauptová ; studii o Životech Konstantina a Metoděje napsal Vladimír Vavřínek]. -- Vyd. 2.. -- Praha : Vyšehrad ; Řím : Křesťanská akademie, 1996. -- 340 s., [16] s. faksimilií ; 22 cm.
Publikace je dostupná v Národní knihovně ČR a jistě i v řadě dalších knihoven.
Svou formou je Zakon ovšem značně odlišný od současných zákoníků, a většinou tresty uvádí hned ve spojení s prohřeškem. Např.:
Kdo má dvě ženy, ať vyžene pozdější i s dětmi a ať jest bit, pokání pak sedmi let.
Kdo podpaluje cizí les nebo kácí z něho stromy, jest povinen dvojnásobkem.

Zakon souvisel s příchodem křesťanství na Velkou Moravu proto nebyl jeho význam jen v tom, že ukládal zákony, ale také zaváděl odlišné zvyklosti.