Zájmová a doporučená četba pro děti a mládež

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zaptat, kde bych mohla zjistit, jaké knihy byly doporučovány
dětem a mládeži v letech 1900-1950 a jaké knihy rády četly.

Odpověď

Dobrý den,

zodpovědět Váš dotaz není jednoduché. Rozbory dětské literatury se zabývalo mnoho odborníků na literaturu pro děti a mládež. Doporučujeme obrátit se na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/ a taky na Pedagogickou knihovnu J.A.Komenského, Sukovu knihovnu http://www.npkk.cz/npkk/menu_suk.php , příp. Svaz knihkupců a nakladatelů http://www.sckn.cz/index.php?p=info , kde by mohli mít archiv a nějaké dokumenty. (Svaz knihkupců byl založen roku 1879 a zrušen roku 1949. Obnoven až v roce 1990.) Ze zdrojů Národní knihovny ČR můžete čerpat z nakladatelských seznamů různých nakladatelů té doby, které jsou ve fondu NK ČR. Některé jsou přístupny přímo u nás v Referenčním centru. Je to ale velmi malý zlomek jak v zastoupení nakladatelství, tak období.

Z knih doporučujeme: MAJEROVÁ, Marie. O dětské literatuře. Výbor statí a projevů. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1956. Signatura NK ČR 54 G 61614

Teoretickou monografií k Vámi sledované problematice je kniha VORÁČEK, Jaroslav. Historické a teoretické koncepce české literatury pro mládež. Praha: Albatros, 1982. Signatura NK ČR 54 H 103944

VORÁČEK, Jaroslav. Česká literatura pro mládež. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987. Signatura NK ČR 54 H 137815

CHALOUPKA, Otakar, VORÁČEK, Jaroslav. Kontury české literatury pro děti a mládež. Praha: Albatros, 1979.

Jaké knihy pro děti a mládež byly doporučovány lze také vyčíst z dobového tisku, ve kterém byly různé inzeráty, upoutávky a zprávy o tom, co právě vychází. Informace byste mohla získat např. v systému Kramerius ( naskenovaná některá periodika), viz www.nkp.cz , Digitální knihovna, Kramerius.

Bohužel Vám ale nemůžeme dát odpověď na to, jaké knihy děti rády četly.

Průzkumy tímto směrem se nejspíš neprováděly nebo aspoň v našich dostupných zdrojích nejsou uvedeny. Domníváme se, že dvě světové války výrazně ovlivnily knižní produkci i zájem čtenářstva ve Vámi sledované období 1900 - 1950.

Ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století vycházely knihy v edici Dobré knihy. Nemůžeme však říci, že, i když mají v názvu edice "dobré", se jedná o doporučovací prvek.