zájmeno an

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o vysvětlení, jak vzniklo staré vtažné zájmeno -an. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den, zájmeno an, ana, ano atd. vzniklo pravděpodobně stažením z tvarů a on, a ona, atd. Významem se blíží zájmenu který, užívalo v rozsahu o něco větším.
Machek uvádí např.: viděl jsem holúbka, an sedí na mé hlavě (zde an=jak).
Literatura:
Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm
Další příklady uvádí:
Příruční slovník jazyka českého. -- V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. -- 9 sv. ; 25 cm.