Žádost o získání informací o Gríšovi (Jindřichu) Spurným

Text dotazu

Dobrý den,
píšu diplomovou práci o novináři Gríšovi (Jindřichu) Spurným. Bohužel jsem ve vaši knihovně moc materiálu nezískala. Mohli byste mi odkázat nebo doporučit nějaké jiné zdroje? Nebo popřípadě nějaké materiály o něm nebo jeho publikacích? Začínám být bezradná.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

bezradnosti nepropadejte. Informací ke Gríšovi Spurnému a odkazů na jeho tvorbu není zase až tak málo. Jsme tedy přesvědčeni, že při správném uchopení tématu, prostudování všech dostupných materiálů a dohledání ještě dalších navazujících dokumentů, jistě diplomovou práci na toto téma napíšete.

Je ovšem pravda, že samostatnou knihu či obsáhlý článek, který by obsahoval všechny potřebné informace o uvedené osobě,  ve zdrojích nenaleznete. Vaši práci bude tedy třeba sestavit z jednotlivých informací uvedených v různých zdrojích.

Základní informace o životě Gríši Spurného nabízí nekrolog:

* ŠAMBERGER, Zdeněk. Památce Gríši Spurného. Šamberger, Z. In: Archivní časopis. Praha : Archivní správa Ministerstva vnitra ČSR 28, č. 2, (1978,) s. 120-121.  (Dostupný prostřednictvím digitální knihovny Kramerius 5  v Národní knihovně ČR: http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:2fc787287fb28c0117b9f6b615dbea8c  )

Další nekrology:

* Hlas revoluce: Týdeník Českého svazu boj... ZEMŘEL GRÍŠA SPURNÝ. 1978, roč. 32, č. 21, str. 1.  (http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:d8786dbe-c342-4b9f-a1d1-2accbf251611 )

* KLAPUCH, Jaroslav. Vzpomínka na Gríšu Spurného. Ostravský kulturní měsíčník. 1978, 3(11), 21. ISSN 0139-6749.

Knihy, jejichž autorem  (či autorem jejich určitých částí) je Gríša Spurný:

* Cesta k svobodě: problémy našeho boje za svobodu a budování lidové demokratické republiky: články z Československých Listů v Moskvě. Londýn: Nové Československo, 1944. 103 s.

* SPURNÝ, Gríša, HAINC, Jiří a TUČKOVÁ, Anna. Dvacet radostných let. Praha: Orbis, 1964. 44, [3] s.

* SPURNÝ, Gríša. Jak KSČ vedla boj proti Mnichovu. 1., autoris. vyd. Praha: Rovnost, 1951. 47 s.

* SPURNÝ, Gríša. Klement Gottwald - vůdce pracujícího lidu Československa v boji proti vykořisťovatelům. 1. vyd. Praha: Kraj. výbor KSČ, 1953. 22, [2] s. Poradna a studovna marxismu-leninismu v Praze; [Čís.] 2.

* SPURNÝ, Gríša. Klement Gottwald, vůdce pracujícícho lidu Československa v boji proti vykořisťovatelům. Vyd. 1. Praha: Krajský výbor KSČ, 1953. 22 s.

* SPURNÝ, Gríša. Místo chleba olovo: frývaldovská stávka. 1. vyd. Praha: Práce, 1951. 61 s. Tvář století; sv. 34.

* SPURNÝ, Gríša. Poražení se stali vítězi. Vyd. 1. Praha: Státní nakladatelství politické literatury, 1958. 99 s.

* KAPITOLA, Luděk, ed. a KUČERA, Bohuslav, ed. Revoluční tradice 1. máje. 1. vyd. Praha: Svobodné slovo - Melantrich, 1954. 125 s.

* SPURNÝ, Gríša. Únorové dny. Vyd. 1. Praha: Státní nakladatelství politické literatury, 1958. 81 s.

* SPURNÝ, Gríša. Z rozstřílených barikád do země vítězů: historie jednoho tábora schutzbündlerů. Brno: Veselý, 1934. 23 s.

* ŠÍMA, Ladislav. Ležáky: vražda mužů a žen: odvlečení dětí do ciziny: srovnání osady se zemí. 1. vyd. Praha: Ministerstvo vnitra, 1947. 151 s., 36 s. obr. příl. Dokumenty doby: Sbírka publikací o utrpoení českého a slovenského národa v boji za svobodu; sv. 3.

Některé vybrané články Gríši Spurného:

* Spurný, Gríša. Patnáct let od Vítězného února a XII. sjezd KSČ. Spurný, Gríša J. In: Slovanský přehled. Praha : Slovanský ústav Československé akademie věd 49, č. 1, (1963,) s. 1-4.

* Spurný, Gríša. Georgi Dimitrov, přítel a bojovník lidu. Spurný, Gríša. In: Slovanský přehled. Praha : Slovanský výbor Československa 44, č. 6, (1958,) s. 195-196.

* SPURNÝ, Gríša. Náš Julius Fučík. Hlas revoluce. 1973, 27(36), 1. ISSN 0231-8164.

* SPURNÝ, Gríša. Fučíkovo Lidé, bděte!. Československý svět. 1973, 28(6), 1. ISSN 0862-383X.

* SPURNÝ, Gríša. Táta nás všech. Tvorba. 1957, 22(46), 8. ISSN 0139-5513.

* SPURNÝ, Gríša. Obhajoba zájmů rolnictva je v nejlepších rukou: K XII. svazku Spisů Klementa Gottwalda. Zemědělské noviny. 1956, 12(38), 2. ISSN 0139-5777.

recenze:

* MAZUR, Arnošt. Gríša Spurný, Místo chleba olovo: frývaldovská stávka. Slezský sborník = Acta Silesiaca. 1951, 49, 570-571. ISSN 0037-6833.

Výše uvedené dokumenty jsou ovšem pouze určitým výběrem dostupných dokumentů k tomuto autorovi. Určitě Vám doporučujeme podrobně prostudovat z počítačů Národní knihovny ČR digitální knihovny Kramerius 3  a Kramerius 5 (http://www.nkp.cz/digitalni-knihovna/digitalni-knihovny ). Nalézt zde můžete celou řadu zajímavých a pro Vaši práci důležitých informací a odkazů na další literaturu k tématu.

Částečně přístupné jsou i archivní materiály ke Gríšovi Spurnému. Předpokládáme, že tyto materiály by se mohly stát důležitou součástí Vaší práce:

Gríša Spurný (1906 - 1978) (1938 - 1977) Název fondu (sbírky):Gríša Spurný (1906 - 1978) Uloženo v archivu: Vojenský historický archiv Místo vzniku fondu (sbírky): ČSR, Polsko, Velká Británie Časový rozsah: 1938-1977

Metráž:1,5 bm zpracováno (z toho 1,5 bm inventarizováno), 0,12 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): G.Spurný - AÚML ÚV KSČ Tematický popis: Osobní dokumenty, korespondence, literární práce, materiály k emigraci v Krakově, Londýně, materiály z veřejné činnosti. Rovněž materiály k činnosti V.Noska a dalších osob.

Archivní pomůcky:

ŽELEZNÝ F.: POZŮSTALOST - GRÍŠA SPURNÝ 1938 - 1977. Inventář, 1991, s. 44, ev.č. 223.

K dohledání další literatury k tématu můžete použít  Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc  a Jednotnou informační bránu: http://www.jib.cz.  Články lze dohledat prostřednictvím výběrové databáze ANL : http://www.jib.cz. Využít též můžete online databáze Ústavu pro českou literaturu AV ČR: http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze  a Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/ a již zmíněné digitální knihovny Národní knihovny ČR či Moravské zemské knihovny v Brně.