"začít od píky"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu rčení začít od píky

Odpověď

Dobrý den,

pojem "od píky" se užívá v několika spojeních např.: vypracovat se od píky, sloužit od píky, začít od píky. Vždy se jedná o zdůraznění faktu, že se v určité činnosti (oboru) daný jedinec vypracoval k lepšímu či významnějšímu postu sám od začátku, z nejnižších pozic/začal z ničeho/s holýma rukama. V obecné rovině je tímto úslovím míněno: začít od nejprostšího začátku či základu. Píka je označení pro útočnou bodnou zbraň v podobě kovového hrotu na dřevěném bidle (http://zoldaci.lakris.cz/zbrane.html) . Zbraň používali prostí vojáci. Slovo píka pochází z francouzského slova pique = kopí, hrot.

Základ slova je praevropský - pik- = bodat hrotem, odtud vznikl i románsko - germánský tvar pic = hrot, vrchol (hory).

Zdroje:

* ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 1. vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0503-X.

* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.

* Příruční slovník jazyka českého. 4.díl (P-Průsvitně). V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.