Začiatočná otázka

Text dotazu

Príležitostne som literárne činný (zatiaľ pre malý, tematicky dosť špecifický okruh čitateľov). Som však dosť pomalý a váhavý, pretože aj keď mám myšlienku či inšpiráciu a koncepciu "v hlave" celkovo vypracovanú, celkovo ujasnenú, ťažko ju dávam do finálnej podoby v patričnej kvalite. Sú však výnimky, ktoré ma tak nadchnú a inšpirujú, že to s príslušnou dávkou trpezlivosti a stáleho formovania textu ide o niečo ľahšie, dokonca v priebehu dlhých časových úsekov. Napriek uvedeným ťažkostiam som už napísal niekoľko teologických zamyslení a od roku 2009 (prvý príbeh, postupne v priebehu dvoch rokov dve časti s voľným pokračovaním), pokračujem dodnes, "ľahších" (neznamená automaticky menej hodnotných či menej vhodných na starostlivé sledovanie a zamyslenie) príbehov. Žáner, do ktorého sa dajú zaradiť, by som v česko-slovenskom prostredí vlastnými slovami nazval termínom voľné adaptačné variácie . Rád by som k týmto príbehom získal úprimnú, odborne (snáď môžem uviesť, že aj tematicky - príbehy sú písané na báze starostlivého tematického štúdia) možno môžem uviesť kvalitnú, ochotnú dobre poradiť recenziu. Bol by záujem a robíte niečo také (pre súkromnú osobu) ? Bol by som veľmi rád. Vašej vážnosti a autority ako národnej inštitúcie som si, prirodzene vedomý a hlboko si ju vážim, preto sa ná Vás obraciam. Len ako samozrejmú možnosť pridávam, že ak nie, kde by bolo pre mňa najlepšie sa s požiadavkou takéhoto druhu obrátiť ?
 V prípade, že nie,čo je samozrejmá možnosť, kde by som sa mohol obrátiť ?

Odpověď

Dobrý den,

knihovny ani veřejné kulturní instituce se posuzováním kvality literárních děl či poradenstvím v oblasti tvůrčího psaní nezabývají. Nemůžeme Vám bohužel poskytnout ani konkrétní radu, kam se s podobnou žádostí obrátit. Na internetu najdete po zadání do vyhledávače klíčových slov „tvůrčí psaní“ či „tvorivé písanie“ poměrně velký množství tipů na kurzy či dílny zaměřené na učení literární tvorbě. Součástí podobných akcí bývá i možnost konzultovat již hotové texty.