"za uherský rok"

Text dotazu

Dobrý den, docela by mě zajímal význam slovního spojení "uherský rok". Proč se říká: Jednou za uherský rok? Vždyť rok v Maďarsku (Uhersku)trvá stejně dlouho jako rok v Česku. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den,

Tento dotaz byl již v roce 2005 na portálu Ptejte se knihovny zodpovídán. Odpověď Vám přikládám a navíc informace, které jsme k tomuto tématu nalezli aktuálně na internetu:

Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy neslovesné. - Praha: Academia, 1988. S.171

(jednou) za uherský měsíc / rok (V - verbum, sloveso), (expres., nepříznivě) (nežádoucně) zřídka, popř. (se zlehčováním, zpochybňováním reálnosti nej. termínu n. s nevírou v uskutečnění něčeho) vlastně nikdy ...

V době tureckých válek byli vojáci najímáni do služby v Uhrách na urč. dobu, avšak ta se stále prodlužovala.

Synonymum zřídka, nikdy

Cf confer = srovnej na svatého Dyndy, za žádných okolnosti, v žádném případě Dyndy - neexistující světec, souvisí s rýmem na svatého Dyndy anebo nikdy

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. - Praha: Academia, 1994 uvádí heslo: uhersky ... jednou za u. měsíc, rok velmi zřídka

Odkazy na internetu:

http://geryk.blog.respekt.ihned.cz/c1-45992160-jak-dlouhy-je-uhersky-rok