Z. Burian v časopisu VTM

Text dotazu

Dobrý den. V ročnících 1968-69 časopisu Věda a technika mládeži vyšel jako příloha román Biggles od velbloudích stíhaček s ilustracemi Zdeňka Buriana. Prý v některém z dalších ročníků vyšel i román Biggles a modré nebezpečí (snad kolem roku 1975). Nevíte prosím v kterých ročnících, případně konkrétních číslech, tento román vyšel?

Odpověď

Dobrý den,
román JOHNS, W.E. Biggles a modré nebezpečí vyšel jako příloha Vědy a techniky mládeži v roce 1974. Bohužel v našem fondu máme pouze samostatně svázanou xerokopii této přílohy (cca 95 stran), nejsou tam uvedena žádná identifikační data. Prošli jsme VTM z roku 1973 - 1976 a v roce 1974 jsme našli na několika místech zmínky o tom, že román začne vycházet, že další číslo bude tam a tam...apod. Na katalogizačním lístku Věda a technika mládeži v naskenovaném Generálním katalogu Národní knihovny ČR (Katif), byla u roku 1974 poznámka, že obsahuje přílohu Biggles... Toto uvádí i kniha PROKOP, Vladimír. Ilustrátor Zdeněk Burian. Monografie a soupis díla. Praha: Ostrov, 1995. S.159: "JOHNS, W.E.: Biggles modré nebezpečí. 1974, ?. (obálka, 7 kvašů - vše převzato)".
Při listování VTM, ročníkem 1974, jsme v čísle 3 narazili na oznámení, že bude román vycházet , s.88; v č.6 na s.183: Pozor! Už od příštího čísla naleznete v našem časopise nový román na pokračování...; dále v rubrice V příštím čísle: v čísle 6 Biggles se vrací na stránky VTM; v č.7. Dobrodružství kapitána Bigglese pokračují; v č.8 Biggles prchá ze zajetí; v č.9 Biggles v záhadném letadle; v č.10 Biggles: Zrzek zasahuje. V dalších číslech již zmínky v této rubrice o Bigglesovi nejsou.
Doufám, že jsme Vám hledáním téměř detektivním pomohli. Služba Ptejte se knihovny většinou totiž při zpracovávání dotazů nemůže hledat informace listováním přímo v periodikách bez bližší citace.