Vzor růže

Text dotazu

Dobrý den.Moc ráda bych věděla v kterém roce bylo
zavedeno skloňování podle vzoru růže.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
Váš dotaz by měl být spíše směrován do Ústavu pro český jazyk AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

Na 100% Váš dotaz zodpovědět nedokážeme, ale s určitostí víme, že změna vzoru nůše za růže byla uveřejněna a avizována v 17. vydání Stručné mluvnice české. (HAVRÁNEK, Bohuslav, JEDLIČKA, Alois. Stručná mluvnice česká. Praha:
Státní pedagogické nakladatelství, 1981.
S. 201: "Nové, 17. vydání Stručné mluvnice české je částečně přepracováno, upraveno a doplněno...byl zaveden vzor růže místo vzoru nůše...".) Problém je však s přesným určením roku, ve kterém "17. vydání" vyšlo. Vydání se ne vždy důsledně a správně v knihách uveřejňovala a je to i případ u Stručné mluvnice.
V historickém vývoji české gramatiky jsme zjistili, že příprava Slovníku spisovné češtiny se opírala mimo jiné též na rozsáhlou anketu mezi učiteli (v roce 1973); v roce 1975 proběhla čtyři zasedání odborníků, kde se posuzovala nová hlediska např. z morfologické a ortoepické oblasti češtiny.
Toto všechno souviselo s přípravou vydání nového slovníku v roce 1978.
Čerpáno z předmluvy k: Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost.
Praha: Československá akademie věd - Ústav pro jazyk český, 1978.

Z našeho "průzkumu" v okruhu kolegů a dalších vyplývá, že žáci, narození např. v r. 1966, se učili ve škole ještě vzor nůše, ročníky 1975 a výš už vzor (= typ) růže.
Podle Příruční mluvnice češtiny. Praha: Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4. jsou vzory/typy podstatných jmen pro ženský rod žena, růže, (píseň je podtyp, který se řadí svými koncovkami mezi vzory růže a kost; některá podstatná feminina mají dubletní tvary podle růže i píseň: kuchyně i kuchyň, skrýše//skrýš, země//zem atd.) a kost.