vznik spisovné slovenštiny

Text dotazu

Mohli byste mi objasnit vznik slovenskeho jazyka?

Odpověď

Dobrý den,

slovenština je indoevropský jazyk, patřící do skupiny západoslovanských jazyků (spolu s češtinou, polštinou a lužickou srbštinou); je nejbližší češtině (historická příbuznost, vzájemné ovlivňování). Slovenská lingvistika za výchozí bod začátku vývoje slovenského jazyka považuje zánik praslovanštiny (přesněji té z jižní části západního praslovanského dialektu, t.j. jazyka velkomoravského etnika), který se povětšině datuje koncem 10.stol. a konkrétně spojuje se zánikem jerů. Roky 996 a 1000 jsou pro území horního Podunají, kam patří také slovenské jazykové teritorium, roky vzniku rakouského a uherského státu. V tomto kontextu je možné vyvozovat, že počátek slovenského národa a tedy i slovenštiny (praslovenštiny) je spojený se zánikem Velké Moravy (okolo r. 907)
- Podle práce Jiřího Marvana Na prahu slovenčiny : K miléniu vzniku slovenského jazyka. Bratislava : Veda, 1999 a Rudolfa Krajčoviče Náčrt dejín slovenského jazyka. Bratislava : Slov. pedag. nakl., 1971, které Vám pro hlubší seznámení s problémem doporučujeme.
Dějinami a vývojem slovenského jazyka se mimo dvě už uvedené práce zabývají mj. tyto publikace:

Mráz, Andrej, 1904-1964
Slovenská vlastiveda. Diel 5. Sv. 1., Literatúra a jazyk / [prispeli: Andrej Mráz, Eugen Pauliny]. -- Bratislava : Slovenská akadémia vied a umení, 1948. -- 425 s., faks. na příl. ;
* slovenská literatura -- dějiny * slovenština -- vývoj
Signatury:* 54 D 015306/D.5,sv.1

Krajčovič, Rudolf, 1927-
Vývin slovenského jazyka a dialektológia : Vysokoškolská učebnica pre filozofické a pedagogické fakulty vysokých škôl / Rudolf Krajčovič. -- 1. vyd. -- Bratislava : Slov. pedagog. nakl., 1988. -- 343 s.
Signatury:* 54 F 042744

Krajčovič, Rudolf, 1927-
Dejiny spisovnej slovenčiny : Študijná príručka a texty / Autori: Rudolf Krajčovič a Pavol Žigo. -- 1. vyd.. -- Bratislava : Universita Komenského, Filozofická fakulta, 1992. -- 116 s. ; 4°. -- (Vysokoškolské skriptá / Univerzita Komenského v Bratislave. Filozofická fakulta) ISBN 80-223-0249-X (váz.)
Signatury:* 54 D 089848* III 126562 * 54 D 085091

Pauliny, Eugen, 1912-1983
Dejiny spisovnej slovenčiny : od začiatkov po súčasnosť / Eugen Pauliny. - 1. vyd.. -- Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1983. - 248 s. : fot. ; 24 cm ISBN (Váz.) : Kčs 27,00
Signatury:* 54 F 038148* 54 F 038149* 54 F 038217* SF II 030611