vznik slova středník

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl jak, kdy a proč vzniklo označení středník znaku ";" a také jaký má přesný význam v různých způsobech použití (mimo programování). Velmi děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Váš dotaz není tak jednoduchý a patrně nedokážeme odpovědět v úplnosti. V češtině se slovo středník objevuje zřejmě ve druhé polovině 19. století. V Jungmannově slovníku (1834-39) ještě není, v pozdějším Kottově Česko-německém slovníku (přísl. svazek 1882) již ano. Jungman uvádí místo středníku "čárka s puntíkem", což odpovídá německému "Strichpunkt" nebo francouzskému "point-virgule" či slovenskému "bodkočiarka". Slovo středník vychází pravděpodobně (zmínku o tom jsme ale nenašli) z výrazů pro středník v jiných jazycích: semicolon (angl), Semikolon (jeden z německých, méně častých ekv.), a konečně i latinského semicolon (z lat. semi- - polo, a řeckého kólon - část verše). I v latině ale patrně bude častější punctum et virgula (tečka a čárka), odpovídající prvnímu typu označení.
První označení je patrně popisné - středník se skládá z tečky a čárky; druhé patrně (a to je náš odhad, který se nepodařilo doložit) vychází z funkce.
Podle pravidel českého pravopisu stojí svou platností (funkcí) středník mezi tečkou a čárkou, naznačuje hlubší a výraznější předěly projevu než čárka, ale neosamostatňuje jednotlivé úseky natolik jako tečka. Semicolon může naznačovat, že jde o oddělení úseků, které mají relativně větší samostatnost.

Důležitá je jistě také historie používání a to, že v různých jazycích úzus použití středníku může být jiný. Podle Wikipedie středník vznikl nebo se začal soustavněji používat v 15. století. Doporučujeme anglické heslo ve Wikipedii, ale i hesla v dalších jazycích, které jsou vám přístupné. České heslo je bohužel poměrně stručné.

Wikipedie, heslo Semicolon (středník):
http://en.wikipedia.org/wiki/Semicolon. Doporučujeme také zkusit jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).