vznik slova "sisal"

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak vzniklo slovo "sisal", děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

sisál je pletivo z agáve. Název získal podle mexického přístavu Sisalu.

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Sisál z vlastního jména (zbožíznalství) pevná tuhá lesklá vlákna z listů druhu agáve, používaná k výrobě provazů, hrubých pláten aj. (název podle jména mexického přístavu)

Zdroj: PETRÁČKOVÁ Věra, KRAUS, Jiří. Akademický slovník cizích slov. Praha: Academia, 1998.

sisál vlákno z listů agáve (Agave sisalana); užívá se k výrobě provazů, smyčkových tkanin (buklé), lešticích kotoučů, hraček aj.;

Zdroj: http://www.media4u.cz/lidovyslovnik.pdf