Vznik slova "atlas"

Text dotazu

Prosím o informaci, jak vzniklo slovo atlas (soubor map), nebo podle čeho bylo odvozeno. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo atlas ve významu soubor map pochází z italského slova "atlante", protože první sbírka map flanderského zeměpisce Mercatora (1595) měla frontispis s mystickým obrem Atlantem držícím na ramenou zeměkouli. Podle toho i atlas rostlin, hub, atd. Přeneseně i první obratel páteře- obratel krční, protože nese celou páteř.

Vysvětlení v publikaci: HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vydání. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 90-04-23715-0.

V knize MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1. je trochu odlišné vysvětlení původu tohoto slova:

"Atlas - původně název Mercatorova podobného díla z r. 1595. M. je pojmenoval podle mauretánského krále Atlanta, proslulého matematika a astronoma. Později na titulních listech zobrazován bájný starořecký obr Atlas, nesoucí na svých plecích svět, poprvé u Lafreriho."