vznik příjmení Sodomka, Štursa

Text dotazu

Dobrý den. Prosil bych vás o poskytnutí informací ke vzniku příjmení Sodomka a Štursa a jejich nynější četnost výskytu. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Sodomka je zdrobnělou variantou příjmení Sodoma, které je odvozeno z názvu biblického města hříšníků; takto byl také přezdíván hříšník. Pokud Vás zajímá příběh města, dočtete se jej v archivované odpovědi služby Ptejte se knihovny na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/kag503/sodoma-a-gomora .

Příjmení Štursa je jedním z příjmeních odvozených od základu Štur, které má původ v moravských nářečních slovesech štuřit, šturkati, štorkati  = vrážet, v Čechách poté výrazy strkati, strčiti; taktéž se uvádí sčuřit se = cenit zuby, šklebit se, smát se. Mezi další příjmení odvozená od základu Štur patří kromě Štursa také Šturza, Šturz.

Četnost příjmení najdete na adrese www.kdejsme.cz. Podle těchto statistik žije v ČR 544 mužů a 591 žen s příjmením Sodomka/-ová, nejvíce v oblastech Chrudim, Hlinsko, Praha či Pardubice. Příjmení Štursa se vyskytuje u 327 mužů a 360 žen, nejvíce v oblastech Chrudim, Brno, Praha či Žďár nad Sázavou.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-14-3.

* Kotík, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.