Vznik příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
jak již z předmětu vyplývá, rád bych vás požádal o pomoc při hledání vzniku příjmení DAŇKO.
Prošel jsem za poslední 4 roky vše, co by mi mohlo napovědět, ovšem bez výsledku.

Předem děkuji za odpověď a váš čas
S přáním hezkého dne

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Daňko je odvozené od osobního jména Daniel, což byl starozákonný prorok. Jméno Daniel znamená "Bůh je můj soudce". Daňko je slovenskou verzí tohoto jména stejně tak jako Danko, Daňo. Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Příjmení Daňko nosí 125 osob a nejpočetnější lokalita s osobami s tímto příjmením se nachází v Ústeckém kraji: http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=53995&typ=prijmeni