vznik příjmení

Text dotazu

Chtěl bych prosím vědět, jak a z čeho vznikly příjmení Zavřel, Lorenc a Vítek.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Zavřel/-ová vzniklo podle knihy "Naše příjmení" od Moldanové, D. buď jako příčestí slovesa zavřít = zavírat, nebo zavřít = (po)vařit.
Dále příjmení Vítek/-ová patří do skupiny příjmení, která vznikla podle výše zmíněné knihy z osobního jména buď latinského původu vitus = živoucí, veselý apod. nebo z germánského witu = lesní; též snad ze zkratky osobního jména slovanského Vitomír, Vitoslav.
A příjmení vzniklo jako zkratka osobního jména Laurentius = Vavřinec (= osobní jméno latinského původu, znamená laurentský, pocházející z města Laurenta, Laurentum; původní význam základového slova (lat. laurus) je vavřín, přeneseně tedy Vavřínem ověnčený; vítězný).
Pokud by Vás zajímaly statistické údaje o těchto příjmeních, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.
Zdroje:
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.

Použité zdroje

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.