Vznik jména Olomouc

Text dotazu

Jak vznikl název Olomouc a jaký má význam?

Odpověď

V knize "Původ zeměpisných jmen" je název města Olomouc vysvětlen takto:
"Místní jméno je odvozeno od osobního jména Olmút (snad z germ. osobního jména Alamunt) starou přivlastňovací příponou -j, tj. "Olomútův (hrad)". Koncové -t se před -j- změkčilo v -c. O etymologii místního jména se vedou spory."
Zdroj: Původ zeměpisných jmen : Etymologický slovník 1000 vlastních jmen zemí, měst a přírodních objektů z celého světa / [autoři:] Ivan Lutterer, Luboš Kropáček, Václav Huňáček ; úvod: I. Lutterer. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1976. -- 300, [2] s.

Podrobnější jazykový rozbor názvu města Olomouc můžete nalézt také např. v knize Místní jména na Moravě a ve Slezsku (Místní jména na Moravě a ve Slezsku / [Autoři:] Ladislav Hosák, Rudolf Šrámek, [který také naps.] předml.. -- 1. vyd.. Praha : Academia, 1970-1980. -- 2 sv. ). Zde také najdete několik teorií zabývajících se jeho původem.

Obě zmiňované knihy jsou volně dostupné ve studovnách NK (Referenční centrum, resp. Všeobecná studovna).