Vznik edice Karavana

Text dotazu

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou. Píši bakalářskou práci na téma Analýza edice Karavana z hlediska žánrového, autorského a vydavatelského. Celý měsíc pátrám po materiálech a odborných knihách o edici Karavana a výsledek je zatím jeden článek v Zlatém máji a jeden z Revolver Revue. Hledám hlavně materiály o vzniku edice. Co bylo cílem edice Karavana? Jak se v letech proměňovala/ jaký byl její vývoj? Chtěla bych se tedy zeptat, zda-li se nachází ve vaší knihovně nějaké materiály o edici Karavana?

Odpověď

Dobrý den,

v naší knihovně naleznete jednotlivé svázané ročníky časopisu Zlatý máj, který se věnuje literatuře pro děti a mládež. Doporučila bych Vám tento časopis prostudovat, i když z Vaší zprávy vyplývá, že jste ho již studovala.

K edici Karavana jsme dále našli následující dokumenty, které ovšem nemáme ve fondu.

článek:

BÖSSER, Bedřich. Směr a cesty KARAVANY. Plamen. 1960,  roč. 2, č. 3, s. 137-138. ISSN 0554-2413.

diplomová práce:
HOROVÁ, Věra. Karavana, edice dobrodružné četby a její čtenářský ohlas : diplomová práce. Praha : Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 1982. 93 s. Vedoucí diplomové práce Milena Černá.

článek v elektronickém časopise Ikaros:

SLABÝ, K. Z. Padesátiletá historie nakladatelství Albatros. Ikaros [online]. 1999, roč. 3, č. 5 [cit. 4. 8. 2008]. Dostupný z: https://ikaros.cz/padesatileta-historie-nakladatelstvi-albatros

V databázi ANOPRESS jsme dohledali články, ve kterých je pouze drobná zmínka o edici Karavana. Přesto Vám je zde uvádím, protože by se Vám mohly hodit k analýze.

Albatros vydá Verneovky. Zemské noviny. 18. 9. 1998, s. 7. ISSN 1211-7609.

Bude pro koho psát? Ekonom. 25. 7. 2002, s. 37. ISSN 1210-0714.

CINGER, František. Bonton představil nový Albatros. Právo. 23. 9. 1998, s. 10. ISSN 1211-2119.

HABÁŇ, Petr. Albatros v novém kabátě. Večerník Praha. 21. 10. 1998, s. 7. ISSN 1210-1117.

FALTEISEK, Lubor. Bájný pták Albatros nenosí děti, ale knihy pro nejmladší čtenáře: Naše nakladatelství je ekonomicky zcela soběstačné, říká šéfredaktor Ondřej Müller. Zemské noviny. 1. 6. 1999, s. 13. ISSN 1211-7609.

JANÁČEK, Pavel. Co nepatří do literatury pro kluky, toť otázka. Mladá fronta Dnes. 7. 4. 2000, s. 19. ISSN 1210-1168.

KUBÍČKOVÁ, Klára. Někdo to rád brožované. Mladá fronta Dnes. 12. 4. 2014, s. 5. ISSN. Dostupný také z http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

Na křídlech Albatrosu s produkcí, jež získala světové uznání. Haló noviny. 26. 11. 2009, s. 12. ISSN 1210-1494.

NIGRIN, Petr. Ekonomika. Plzeňský deník. 18. 09. 1998. s. 8. ISSN 1210-5139.

ZEMANOVÁ, Irena. Albatros slaví šedesát let s dětmi. Hospodářské noviny. 14. 4. 2009, s. 28. ISSN 0862-9587.

Podívejte se také do archivu služby Ptejte se knihovny, kde je zodpovězen dotaz na téma vznik a činnost nakladatelství Albatrros, viz odkaz níže.

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/nakladatelstvi-albatros

Dále bych Vám doporučila obrátit se přímo na nakladtelství Albatros (dříve Státní nakladatelství dětské knihy) a jeho archiválie.

Použité zdroje

ANOPRESS, CASLIN, Jednotná ifnformační brána