vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne jak a z čeho vzniklo příjmení "Kotyza" a zda se osoby tohoto příjmení nacházely v soupise poddaných 1651 ve vsi Kameničná u Žamberka, či v jejím okolí.
A vznik a význam příjmení "Chán"
Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

okolí Žamberka by mělo být obsahem Soupisu poddaných podle víry Hradecka - Bydžovska, ale bohužel se nedochovalo, anebo nebylo nikdy dodáno, viz: https://www.nacr.cz/wp-content/uploads/2017/09/Hradecko-Bydzovsko_cele_H_zamceno.pdf. Příjmení Kotyza se prvně v dostupných prámech zmínilo v roce 1576, jedná se o apelativum (slovo obecného významu)znamenající pochlebník. Sloveso kotyzat se lze vyložit jako potloukat se. Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Příjmení Kotyza má 480 lidí, je na 3175. místě a věkový průměr je 41 let. Zdroj: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=155347&typ=prijmeni

Příjmení Chán se v námi dostupné literatuře nevyskytuje. Můžeme pouze nabídnout slovo podobně znějící, tedy Chám. Označení chám je pro člověka slovo hanlivé, znamená "hrubý člověk" a vzniklo ze slova chám, které původně znamenalo pouze postroj na koně. Jenže s koňmi pracovali převážně hrubí lidé, takže postupně pro slovo chám vznikl i další význam. Zdroj: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. 288 s.

Příjmení Chán má 72 lidí, je na 22008. místě a věkový průměr je 41 let. Zdroj: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=46314&typ=prijmeni