vznik a význam příjmení

zajímalo by mne jak a z čeho vznikla příjmení Mencl a Netolický.
Děkuji za odpověď.

příjmení Mencl bylo dovozeno z německého osobního jména Menz, které vzniklo z osobního jména Hermann.  Původ jména Herman je staroněmecký a je možné ho  vyložit jako "pán (muž) vojska, válečník".

Příjmení Netolický bylo odvozeno z místního jména Netolice. I toto jméno má původ v osobním jméně. Místní jméno Netolice bylo odvozeno od dnes již nepoužívaného jména Netol.

Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 877 mužů a 912 žen s příjmením Mencl/Menclová a 572 mužů a 599 žen s příjmením Netolický/Netolická. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Naše jména: www.nasejmena.cz

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

13.11.2017 08:00

Zapište číslici "pět".