vznik a význam příjmení

zajímalo by mne jak a z čeho vzniklo příjmení Kubát.
Děkuji předem za vaši odpověď a přeji příjemný den.

příjmení Kubát vzniklo ze zkratky osobního jména Jakub z původního hebrejského tvaru Jahaqóbh = druhorozený. Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.  Příjmení Kubát má 2696 lidí, je na 397. místě a věkový průměr je 42 let. Zdroj: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=163812&typ=prijmeni

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

09.05.2017 14:00

Soňa píše:
Pondělí 01.01.2018 00:29
Dobrý den ráda bych poprosila o rozbor příjmení Kraic . Odkud pochází. Děkuji
Úterý 02.01.2018 14:42

k příjmení Kraic (nebo Krajc) jsme nalezli dva možné výklady:
první vychází ze slova krajíc, druhý z němčniny ze slova Kreuz = kříž.
Jméno mohlo vzniknout z první části místního názvu lokality, odkud nositel jména pocházel (Kreuztal, Kreuzbach apod.) Příjmení Kraic je v České republice velmi vzácné, žije zde pouze kolem 23 nositelů tohoto jména (a podobný počet nositelek s přechýlenou formou - ová).
Příjmení se vyskytuje roztroušeně v oblastech Rosic u Brna, Rakovnicka a Kladenska, Žatecka a Slánska, Nýřan a Stříbra.