vznik a historie příjmení ,,JANSKÝ"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení vzniku mého rodového příjmení
"JANSKÝ" . Chtěl bych začít s osvětlováním historie našeho rodu do co
nejstarší doby.A příjmením začínám.

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení vašeho jména naše příručky neuvádějí. U řady podobných příjmení uvádí nicméně D. Moldanová (Naše příjmení, Praha 2004), že jsou odvozena od osobního jména Jan. Koncovka jména naznačuje, že by také mohlo jít o jméno vzniklé na základě jména (např. váš předek mohl pocházet z Janova, Janovic apod.).

Při genealogii vám ovšem rozbor jména může pomoci jen v omezené míře,často naopak údaje o předcích, různé podoby, jak bylo jméno zaznamenáno, mohou osvětlit jeho současnou podobu.