Vzducholoď

Text dotazu

Jaká byla první vzducholoď s benzinovým motorem? Kdo ji zkonstruoval? Děkuji.(našel jsem zmínky o von Zeppelinovi a Albertu Santos-Dumontovi).

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy: TAYLOR, Michael John Haddrick a MONDEY, David. Guinnessova kniha letadel. Vyd. 1. Plzeň: Mustang, 1994. 270 s., [8] s. barev. obr. příl. The Guinness book of records. ISBN 80-85831-27-9.

použil první benzinový motor pro pohon řiditelného balonu dr. Karl Wölfert v roce 1888.

Více se o prvním vzletu vzducholodi poháněné motorem na benzín můžete dočíst v knize:

* NOVÁK, Jan A. Smrt vzdušných obrů. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1994. 169 s. ISBN 80-206-0217-8.

Mimo jiné se zde píše:

"V devadesátých letech předváděl veřejnosti svou malou vzducholoď berlínský knihkupec dr. Heinz Wölfert. Jeho plavidlo mělo obsah pouhých 800 krychlových metrů vodíku, přesto uneslo jednoduchou bambusovou gondolu s benzínovým motorem, velkým obdélníkovým kormidlem a dvěma muži posádky. Motor Daimler o výkonu 8 koní (necelých 6 kW) otáčel dvěma vrtulemi  v neobvyklém uspořádání.  Jedna poháněla plavidlo vpřed, druhá ležela horizontálně pod podlahou gondoly a sloužila pro řízení výstupu a sestupu. Pokusné lety dopadly velmi dobře. Při prvním startu 12. srpna  1888 se ukázalo, že loď dobře reaguje na horizontální vrtuli, a také dopředný pohon vykázal, navzdory malému výkonu motoru, uspokojivou účinnost. Snad i proto, že gondola s tažnou vrtulí byla ( na rozdíl od  jiných  řiditelných balónů té doby) umístěna těsně pod nosným tělesem a tedy blízko osy balonu. Hned napoprvé se podařilo uletět čtyři kilometry žádoucím směrem, což v té době nebylo tak špatné."

Další osobou, která se zapsala do historie vzduchoplavectví úspěšným použitím benzínového motoru, byl již Vámi zmíněný konstruktér brazilského původu  Albert Santos-Dumont.  Se svou řiditelnou vzducholodí vzlétl poprvé nad Paříž v roce 1898.

S počátky vzduchoplavectví seznamují zájemce velmi příjemnou čtivou formou knihy:

* NOVÁK, Jan A. Smrt vzdušných obrů. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1994.

* VRCHOVECKÝ, Karel. Lehčí než vzduch: kapitoly z malých dějin vzduchoplavby. 1. vyd. Praha: Panorama, 1979.