Vzdělávání za pomocí videa

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit informace o výuku nebo učení se za pomocí videa. Existují k tomuto tématu nějaké české zdroje? Popřípadě i anglické?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

množství článků, které se věnuje využití videa ve vzdělávání a v procesu učení, jsme nalezli v článkové databázi ANL (ve většině případů připojené plné texty:

http://aleph.nkp.cz/cze/anl

•         BERSON, Eric et al. Practice What You Teach: a Video-Based Practicum Model of Professional Development for Elementary Science Teachers. Orbis scholae, 2015, 9(2), s. 35-53. ISSN 1802-4637. Dostupné také z: http://www.orbisscholae.cz/archiv/2015/2015_2_02.pdf.

•         RAŠNEROVÁ, Vladimíra a VAŠINEK, Vladimír. Dáte přednost e-learningové učebnici nebo video přednášce?. In: Information and Communication Technology in Education. Ostrava: Ostravská univerzita, 2004. s. 234-238. ISBN 80-7042-993-3.

•         ŠVAŘÍČEK, Roman a ŠALAMOUNOVÁ, Zuzana. Vizuální akty ve výukové komunikaci. Pedagogická orientace, 2013, 23(1), s. 48-71. ISSN 1211-4669. Dostupné také z: http://www.ped.muni.cz/pedor/archiv/2013/PedOr13_1_Vizualni_SvaricekSalamounova.pdf.

•         OUJEZDSKÝ, Aleš. Creation of educational video tutorials. Information and Communication Technology in Education 2013, s. 213-220. ISBN 978-80-7464-324-8.

•         Webináře: vzdělávání na dálku. Moderní vyučování: časopis na podporu rozvoje škol, 2010, 16(5), s. 30-31. ISSN 1211-6858.

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001344248&local_base=ANL

Spoustu užitečných odborných zdrojů naleznete také prostřednictvím licencované databáze EBSCO, která je přístupná uživatelům Národní knihovny v knihovně a prostřednictvím vzdáleného přístupu (tedy Vám stačí čtenářská kartička a k textům se můžete dostat i z domova). V databáze naleznete hlavně zahraniční akademické texty. Výhodou je, že jsou často připojené i plné texty.

http://aleph.nkp.cz/F/  - Souborný katalog ČR - databáze EBSCO - využít možnost rozšířeného vyhledávání + připojení plných textů.

•             SUSANTINI, E; et al. DEVELOPING EDUCATIONAL VIDEO TO IMPROVE THE USE OF SCIENTIFIC APPROACH IN COOPERATIVE LEARNING. Journal of Baltic Science Education. 15, 6, 725-737, Nov. 2016. ISSN: 16483898.

•             THIYAGU, K. Effectiveness of Video Podcast in Learning Psychology among Bachelor of Education Students. Journal on School Educational Technology. 10, 1, 36-43, June 1, 2014. ISSN: 0973-2217.

Vyhledávat zdroje můžete i sám/sama, jelikož lépe odhadnete, který článek pro Vás bude užitečnější. Využít můžete např. klíčová slova jako vzděl* učení* video* education* learn* apod.