Vzdělávání v Rakousku

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda není někde knižne zpracováno vzdělávání v
Rakousku, srovnání vzdělávání s Českou republikou, hlavně v oboru techniky
(informatiky) a matematiky.
Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příručku se srovnáním školství v Rakousku a v Čechách a na Moravě (zvlášť v oborech technických a v matematice) jsme v našich dostupných zdrojích nenašli. Knihy nebo články k problematice školství v Rakousku a Čechách se spíše zabývají srovnáváním vzdělávání obecně. Z článkové bibliografie (baze ANL na www.nkp.cz ) jsme vybrali několik, bohužel ne moc obsažných, statí.

Články:

Liessmann, Konrad Paul, 1953-

I ja jsem propadl internetu / Konrad Liessmann ; Tomas Lindner. -- 1 il. In: Respekt. -- ISSN 0862-6545. -- Roc. 21, [c.] 41 (20101011), s. 34-35

Lindner, Tomas, 1981-

* Liessmann, Konrad Paul, 1953-

* filozofove -- Rakousko -- 2010

* vysokoskolske studium -- 21. stol.

* zpristupnovani informaci -- 21. stol.

* rakousti filozofove

* rozhovory

Kirykova, Simona

Interkulturni vychova v zemich integrujici se Evropy / S. Kirykova. -- Nemecke, polske a anglicke resume. -- Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy

In: Vedecka pojednani. IV-2. -- Liberec : Technicka univerzita, 1999.

-- ISBN 80-7083-354-8. -- S. 71-76

Resume: Vychodiska a zpusoby realizace myslenky multikulturni vychovy ve skolskem vzdelavacim systemu Rakouska

* Rakousko

* multikulturni spolecnost * multikulturni vychova * imigranti * vzdelavani

Domischova, Ivona

Jak se rakousti prvnacci uci matematiku / Ivona Domischova. -- il.. --1 fot. In: Moderni vyucovani : Casopis pro nove programy v ceskem zakladnim skolstvi. --Praha : Portal (vydavatelstvi). -- ISSN 1211-6858. -- Roc. 15, c. 2 (2009), s. 16

Resume: Navsteva v zakladni skole spolupracujici s Padagogische Hochschule 1 v rakouskem Insbrucku - jako soucast pracovniho pobytu ceske ucitelky ZS. Netradicni a inovativni vyuka ve skole zapojene do mnoha mezinarodnich aktivit a projektu zamerenych na podporu spoluziti ruznych narodnostnich skupin. Vyuziti hry a postupu dramaticke vychovy pro aktivizaci deti - nenasilne vtazeni vsech deti do vyuky.

* zakladni skola

* prvni stupen

* matematika

* pocatecni vyucovani

* hra

* didakticka hra

* dramatizace

* inovace ve vzdelavani

Odborne vzdelavani v Rakousku. -- Lit.5 In: Alfa revue. -- Roc. 4, c. 2 (1994), s. 41-46

Resume: Vzdelavani jako zabezpeceni zamestnancu v soucasnem Rakousku.

Podpora vzdelavani zamestnancu a rekvalifikacni opatreni. Cilene odborne vzdelani. Nove ekologicke profese (napr. pracovnici v oboru merici a regulacni techniky).Starost o zachovani kvality vysokeho skolstvi pri rozsirovani vzdelavacich prilezitosti.

* odborne vzdelani * stredni skolstvi * vysoke skolstvi * rekvalifikace * zamestnanost * skolska reforma * Rakousko

Kolekova, Viera

Predmet trvale diskuse : Cesko-rakousky projekt v Evrope / Viera Kolekova. -- 2 fotogr. In: S '96. -- ISSN 0027-8009. -- Roc. 7, c. 24 (1996), s. 24-25

* odborne vzdelavani * ucnovske skolstvi * transformace * cesko-rakouske projekty * Rakousko * Ceska republika

Tesar, Jiri

Priprava ucitelu fyziky pr ZS v Rakousku / Jiri Tesar. -- 1 tab. In: Skolska fyzika. -- Roc. 2, c. 1 (1994/95), s. 39-40

Resume: Profil pripravy ucitelu fyziky na zakladnich skolach v Rakousku. Delka studia, jeho obsah (integrovane studium s chemii), ucebni plan. Prakticke zamereni studia. Zpusob konani zkousek. Vyuka didaktiky danych predmetu (zajistujiucitele pridruzene cvicne skoly). Pojeti prubezne pedagogicke praxe - prolina celym studiem.

* vzdelavani ucitelu * zakladni skola * fyzika * didaktika * Rakousko

Caha, Zdenek

Vznik a vyvoj neuniverzitniho vysokoskolskeho vzdelavani v Rakousku / -zca-. -- Obsahuje bibliograficke odkazy: 6. In: Aula. -- Roc. 13, c. 1 (2005), s. 29-32

Resume: Zrizeni sektoru vysokych odbornych skol (Fachhochschulen) v Rakousku v polovine 70. let 20. stoleti. Spolkovy zakon pro akreditaci studijnich programu a upravu studijnich podminek z r. 1993. Pracovne pravni postaveni vyucujicich. Externi hodnoceni studijnich programu Radou vysokych odbornych skol a system jejich smiseneho financovani. Podminky prijeti na prestizni soukromou Vysokou odbornou skolu Institutu pro

podporu profesniho vzdelavani ve Vidni; uzke propojeni skoly s prumyslovou praxi spolupraci na konkretnich projektech.

Knihy:

Jak pomoci školám? Organizační poradenství a rozvoj školy. Žďár nad Sázavou:

Fakta, 1999. ISBN 80-902614-2-6. Signatura NK ČR SF II 67175 Vysokoškolské vzdělání univerzitního typu ve Spolkové republice Německo a v Rakousku. Karviná: Ústav poradenských informací, 1995. Signatura NK ČR 54 H171765

ZITTA, Rudolf. Úvahy o novém studijním řádu právnického diplomového studia v Rakousku. Praha: Ediční středisko Právnické fakulty UK, 1996. Signatura NK ČR 54 H 167592 LABISCHOVÁ, Denisa. Čech závistivec Rakušan byrokrat? Proměny obrazu Čechů, Rakušanů a jejich minulosti ve vědomí studující mládeže. Ostrava:

Filosofická fakulta Ostravské univerzity, 2005. Sigantura NK ČR 54 F 79665 Kooperationen Aktion Rakousko - Česká republika. Higher Education. Vídeň: ÖAD, 2006. Signatura NK ČR 54 D 155858

Doporučujeme obrátit se např. na Rakouské velvyslanectví, http://www.bmeia.gv.at/cz/velvyslanectvi/praze/velvyslanectvi.html , kde by mohli nějaké informace mít nebo na Knihovnu Ministerstva zahraničí http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/vedecka_knihovna/index.html .