vzdělání, zaměstnání, nezaměstnanost, socioekonomická situace

Text dotazu

Prosím o definici vzdělání, zaměstnání, nezaměstnanosti a socioekonomické situace z pohledu sociologie a pedagogiky. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, nalezli jsme několik definic k Vámi uvedeným pojmům, jsou však velmi rozsáhlé a není v našich silách je vypisovat. Uvádíme však publikace, kde si je můžete vyhledat:

* vzdělání
Průcha, Jan; Walterová, Eliška; Mareš, Jiří. Pedagogický slovník. Praha: Portál, 1995. ISBN 80-7178-029-4.

* zaměstnání
Echaudemasion, C.-D. a kol. Slovník ekonomie a sociálních věd. Praha: EWA Edition, 1995. ISBN 80-85764-13-X.
Velký sociologický slovník. Sv. 2. Praha: Univerzita Karlova Vydavatelství Karolinum, 1996. ISBN 80-7184-311-3.

* nezaměstnanost
Jandourek, Jan. Sociologický slovník. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-535-0.
Boudon, Raymond et. al. Sociologický slovník. Olomouc: Univerzita Palackého, 2004. ISBN 80-244-0735-3.
Echaudemasion, C.-D. a kol. Slovník ekonomie a sociálních věd. Praha: EWA Edition, 1995. ISBN 80-85764-13-X.
Velký sociologický slovník. Sv. 1. Praha: Univerzita Karlova Vydavatelství Karolinum, 1996. ISBN 80-7184-311-3.

Všechny výše uvedené publikace má Národní knihovna ČR ve fondu, konkrétně např. v příruční knihovně studovny Referenčního centra, kde je možné si je prezenčně vypůjčit, příp. okopírovat potřebné části. Jistě budou běžně dostupné i v krajských knihovnách, popř. městských, můžete se obrátit na knihovny ve svém regionu.

K poslednímu pojmu socioekonomické situace jsme bohužel žádnou definici nenalezli, hledali jsme i ve slovnících a encyklopediích zaměřených nejen na sociologii, ale i ekonomii. Zkuste proto požádat o pomoc oborové knihovny:
Knihovnu Sociologického ústavu AV ČR
(http://www.soc.cas.cz/departments/cz/18/55/Knihovna.html), Knihovnu Katedry sociologie FF UK
(http://sociologie.ff.cuni.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=56), případně i Centrum informačních a knihovnických služeb Vysoké školy ekonomické (http://ciks.vse.cz/).