Vyzvánění poledne v 11 hodin

Text dotazu

Ve kterých městech v České republice se vyzvání
poledne v 11 hodin?
(Vím o Olomouci, ale která města jsou další?)

Odpověď

Dobrý den,

citujeme pověst z knihy M. Čermákové :Pověsti z dějin města Olomouce, Olomouc : Memoria, 2000, s. 74.

"Proč se v kostele sv. Václava zvoní poledne v 11 hodin :

Pověst není pravdivá. V roce 1423 husité na Moravě slavili řadu válečných úspěchů, Olomouce však nikdy nedobyli. Dopolední zvonění v olomouckém kostele sv. Václava je v souladu v liturgickými zvyklostmi, které se od 13.
století dodržovaly v různých zemích různě. Bývalo zvykem, že se nejen v biskupských, ale i v kapitulních chrámech oznamovalo, že skončila první část kněžských modliteb, nazývaných breviáře. Podobná pověst se vztahuje k Brnu a týká se obležení města Švédy v roce 1645".
Pověst o zvonění v kostele na Petrově v Brně naleznete například na internetových stránkách: http://brno.tucnacek.cz/2005010805 .
Další místa v ČR, kde se vyzvání již v 11 hodin, by Vám mohli pomoci dohledat pracovníci knihovny Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Knihovna je také zapojena do služby Ptejte se knihovny:
www.ptejteseknihovny.cz . Popřípadě se můžete obrátit na knihovnu Katolické teologické fakulty UK ČR: http://www.ktf.cuni.cz/KTF-36.html (tato knihovna ovšem není do služby zapojena).