Významové skupiny výrazů dle formantů

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych poradit s dvěma cvičeními zabývajícími se významem slov na základě jejich formantů. (Přesně nevím, co se po řešiteli chce.): 1)"Přiřaďte k sobě slova do významových skupin podle významu formantů.": bažantnice, dlužnice, sedlina, chudina, rybník, bojiště, pevnina, volovina, ostrost, čápice. 2)"Rozřaďte následující slova do dvou skupin podle dvou rozdílných významů formantu. Jedno slovo nepatří ani do jedné skupiny. Jeho vyčlenění zdůvodněte.": dojivost, nemocnost, přilnavost, směnnost, úrazovost, zbabělost. Mnohokrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle  pravidel služby Ptejte se knihovny školní úkoly nevypracováváme, viz  http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu

:

"Referáty a otázky ke zkouškám

Nežádejte od nás, abychom vypracovali vaše referáty, úkoly a jiné školní úlohy, taktéž nezodpovídáme otázky různých kvízů a testů. Rádi vám ukážeme, jak vyhledat literaturu k danému tématu, uvedeme základní tituly z našich fondů, ale nečekejte více."

Pokud nerozumíte zadání úlohy, musíte se obrátit na učitele češtiny ve škole, příp. se poradit se spolužáky. Českým jazykem ze všech možných hledisek se zabývá Ústav pro český jazyk AV ČR http://www.ujc.cas.cz/

.

Termín formant, formanty spadá do oblasti morfologie.

Tvarosloví(morfologie) je spolu se syntaxí (skladbou) součástí gramatiky (mluvnice).

Slovní tvar lze členit na dvě základní části: tvarotvorný základ (část slova, která se při ohýbání slova nemění) a tvarotvorný formant (zbývající část, která se při ohýbání mění a bývá označována jako koncovka).

kořen slova (také slovní základ) - vyjadřuje lexikální význam slova

afixy - vyjadřují významy gramatické nebo slovotvorné; podle toho, na kterém místě ve slově stojí, se člení na:

předpony (prefixy) - stojí na začátku slova, může jich být i více za sebou (při-po-dotknout);

přípony (sufixy) - rozlišujeme trojí typ:

tvarotvorná přípona (koncovka) - obměňuje se při ohýbání tvaru slova (Nsg. předsed-a, Gsg. předsed-y, Nsg. měst-o, Gsg. měst-a); může být i formálně nevyjádřená, v tom případě se označuje jako nulový formant (nulová koncovka - Nsg. pán-O, Gsg. pán-a; Nsg. kost-O, Gsg. kost-i, Npl. žen-y, Gpl. žen-O);

slovotvorná přípona - připojuje se za kořen slova a při ohýbání se nemění (veli-tel-O, řidi-č-O, soud-c-e, žač-k-a);

kmenotvorná přípona - vyskytuje se pouze u slovesných tvarů, u nichž rozlišuje kmen přítomný (nes-e, tisk-ne, kry-je, pros-í, děl-á) a kmen minulý (nes-O/-l/, br-a/-l/, tř-e/-l/, mi-nu/-l/, kup-ova/-l/, pros-i/-l/, trp-ě/-l/), a u skloňování podstatných jmen podle vzoru kuře (Gsg. kuř-et/-e/, Npl. kuř-at/-a/, Gpl. kuř-at/-O/);

infixy - zvukové komplexy vsunuté do kořene slova (tra-m-poty, dlouhata-na-ná-nský);

interfixy - samohlásky spojující jednotlivé kořeny u slov složených (kras-o-bruslení, červen-o-modr-o-bílý, kaz-i-svět), mohou být i nulové (stoj-O-vedoucí);

cirkumfixy - jsou tvořeny dvěma afixy, které tvoří slovo zároveň, a to předponou a příponou (ná-ram-ek-O, vý-vrt-k-a), nebo předponou a koncovkou (ná-břež-í, od-plat-a), případně předložkou a koncovkou (za les-em, na dom-ě);

postfixy - připojují se až za úplný slovní tvar, tj. až za koncovku; vyskytují se u neurčitých zájmen (-koli: kdo-koli, co-koli; -si: kdo-si, co-si; -pak: kdo-pak, co-pak) a příslovcí (-koli: kde-koli, kam-koli; -si: kde-si, kam-si; -pak: kde-pak, kam-pak)

Čerpáno z různých zdrojů na internetu, např.:

http://eamos.pf.jcu.cz/amos/kat_ped/externi/kat_ped_86219/Studijni_podpora_-__SLOVOTVORBA.pdf