Významní literáti v Praze

Text dotazu

Dobrý den, je možné prosím někde zjistit, jaka jsou místa pobytu významných literátů v Praze? Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

existují některé publikace, které mapují místa pobytu a působení známých literárních osobností, můžeme Vám doporučit např. publikaci "Setkání s Prahou" od Pravoslava Kneidla:

KNEIDL, Pravoslav. Setkání s Prahou: vztahy mezi městem a zahraničními umělci a vědci od Francesca Petrarcy po Allena Ginsberga. Praha: Perseus, 2005. 435 s. : il., portréty, faksim. ; 26 cm. ISBN 80-239-5506-3.
* vědci -- 14.-20. stol. * umělci -- 14.-20. stol. * cesty a pobyt -- Česko
* intelektuální život -- Česko -- 14.-20. stol. * kulturní život -- Česko -- 14.-20. stol. * Praha (Česko)

Dále jsme nalezli ještě následující dokumenty:

KOVÁŘÍK, Vladimír. Literární toulky Prahou. Praha: Albatros, 1980 (Čes.
Těšín : Tisk 3). 535 s. : il., portréty ; příč. 8°. (Klub mladých čtenářů)
Resumé: Závěrečný svazek třídílného kulturního místopisu ČSR (Literární toulky po Čechách, Literární toulky Moravou, Literární toulky Prahou) přibližuje budovy a ulice v jednotlivých pražských čtvrtích a připojených obcích a vypráví o jejich vztahu k naší i světové literatuře co do rodišť a působišť spisovatelů a dějišť literárních děl apod.

Pražské inšpirácie slovenských spisovateľov : Praha v zrcadle slovenské literatury / antologii sestavil, úvod, medailóny a závěr napsal a obrazový materiál vybral Emil Charous. Praha : Slovensko-český klub, 2001. 92 s. :
portréty ; 21 cm. (Edícia Slovenských dotykov). ISBN 80-902893-3-9 (brož.)
* slovenská literatura -- 19.-20. stol. * slovenští spisovatelé -- 19.-20.
stol. * literární náměty * cesty a pobyt -- Česko * Praha (Česko)

KNEIDL, Pravoslav a kol. Pražská léta německých a rakouských spisovatelů.
Praha: Pražská edice, 1997. 251 s.: il., portréty ; 20 cm. ISBN 80-901509-3-4.
* pražská německá literatura * náměty, témata a motivy * Praha (Česko) * studie * biografie

Ve fondech knihoven se také nacházejí publikace zaměřené pouze na jednoho spisovatele, zejména na Franze Kafku:

ČERMÁK, Josef. Prahou Franze Kafky. Praha: Albatros, 2008. 54 s.: il., portréty; 16 x 17 cm. (Prahou slavných osobností). ISBN 978-80-00-02180-5.
* Kafka, Franz, 1883-1924 * pražští němečtí spisovatelé -- 19.-20. stol. * literární místopis -- Česko * Praha (Česko) * průvodce * biografie

LEMAIRE, Gérard-Georges. Auf den Spuren von Franz Kafka in Prag. Hildesheim:
Gerstenberg, 2002. -- 167 s. : il. ; 25 cm. ISBN 3-8067-2909-3.
* Kafka, Franz, 1883-1924 * literární život -- Česko -- 19.-20. stol. * literární místopis -- Česko * pražští němečtí spisovatelé -- 19.-20. stol. * Praha (Česko) * biografie * fotografické publikace

SALFELLNER, Harald. Franz Kafka and Prague : a literary guide by Harald Salfellner ; [translated from the German by Anthony Northey]. Praha:
Vitalis, c2010.120 s. : il. (některé barev.), portréty, plány, faksim. ; 21 cm. ISBN 978-80-7253-303-9.
* Kafka, Franz, 1883-1924 * pražští němečtí spisovatelé -- 19.-20. stol. * literární místopis -- Česko * Praha (Česko) * biografie * průvodce
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201003/contents/nkc20102088647_1.pdf

FRYNTA, Emanuel. Praha - domovské město Franze Kafky. Praha: Nakladatelství Franze Kafky, 2000. 119 s. : il. ; 31 cm. ISBN 80-85844-64-8.
* Kafka, Franz, 1883-1924 * pražští němečtí spisovatelé -- 19.-20. stol. * pražská německá literatura -- 20. stol. * literární místopis -- Česko * Praha (Česko) * průvodce

Mohla by pro Vás být zajímavá i následující kniha:

DÖRFLOVÁ, Yvetta; DYKOVÁ, Věra. Kam se v Praze chodilo za múzami: literární salony, kavárny, hospody a stolní společnosti. Praha: Vyšehrad, 2009. 239
s.: il. (některé barev.), portréty, faksim.; 33 cm. ISBN 978-80-7021-961-4.
* literární salony -- Česko -- 19.-20. stol. * literární kavárny -- Česko -- 19.-20. stol. * pohostinská zařízení -- Česko -- 19.-20. stol. * literární společnosti -- Česko -- 19.-20. stol. * kulturní život -- Česko -- 19.-20.
stol.
* Praha (Česko) * studie * vzpomínky * fotografické publikace

Dostupnost výše uvedených dokumentů ve fondech českých knihoven je možné zjistit prostřednictvím Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc) nebo portálu Jednotné informační brány (http://www.jib.cz).

Pokud by Vás zajímal nějaký konkrétní autor, můžete využít zejména článkové bibliografie, které by mohly obsahovat podrobnější studie a články. Jedná se především o odborné bibliografické databáze Ústavu pro českou literaturu AV ČR - Retrospektivní bibliografie 1770-1945
(http://isis.ucl.cas.cz/?form=ret) a Bibliografie české literární vědy od r.
1961 (http://isis.ucl.cas.cz/?form=biblio). Podrobnější popis obsahu obou databází je k dispozici na stránkách ÚČL - http://isis.ucl.cas.cz/db.jsp.

Kromě těchto databází pak můžete zkusit vyhledávat i v obecné výběrové článkové databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl), která nabízí citace článků z denního tisku a vybraných odborných periodik vydaných od r. 1991.