význam zkratek na zvonech

Text dotazu

Dobrý den, podle knihy Soukup: Soupis památek historických...okr.Pelhřimov, Praha 1903 byl na dvou zvonech v Červené Řečici reliéf (znak arcibiskupa)a pod ním zkratky: I. P. P., A. D. P. I. , na trámu nad zvonem WZY. 6. O. II. Je možné zjistit význam těchto zkratek?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo nalézt vysvětlení zkratek, které byly na zvonech v děkanském kostele sv. Máří Magdaleny v Červené Řečici. Prověřili jsme literaturu týkající se Červené Řečice, zvonařství obecně i pražského zvonaře Jana Jiřího (Johann Georg) Kühnera, který zvony ulil/přelil. Zvony byly během 1. světové války zrekvírovány a soudobé články, které se o řečických zvonech zmiňují, souvisejí s vysvěcením nových zvonů koncem 20. století.

Na zvonu v kostele v Ledčicích, který u J.J.Kühner ulil v roce 1762, je mimo jiné nápis F.P.H.Z. S.F.V.L. (=Ferdinand Popel Herzog zu Sagane Fürst von Lobkowicz). Domníváme se, že pokud byly nápisy na řečických zvonech obdobného charakteru, pak snad mohly souviset s pražským archibiskupstvím obecně nebo přímo s pražským arcibiskupem Janem Mořicem Gustavem, hrabětem z Manderscheid-Blankenheimu. Nápis se také mohl týkat okolností vzniku zvonů. Doporučovali bychom Vám proto kontaktovat odborníky, a to buď na stránce věnované zvonictví, kde můžete Váš dotaz zanechat v návštěvní knize - http://zvony.go.cz/guest.php a nebo se můžete obrátit přímo na Radka Rejška, redaktora Českého rozhlasu Vltava - http://www.rozhlas.cz/vltava/osoby/_zprava/22900,
http://www.rozhlas.cz/vltava/zvony.