význam "vyrážela jej v prázdné hodiny"

Text dotazu

v minulém dotaze jsem přiřkla pohádku (znám už i
název - Vodní paní) K.J. Erbenovi. Je od B. Němcové. To jen pro uřesnění
dotazu

Odpověď

Dobrý den,

v Národních pohádkách českých a slovenských z roku 1892 zní Vámi uváděná věta z pohádky Vodní paní takto:

"Kráska mu pomáhala pracovat, vyrážela jej v prázdné hodiny, že ani nepozoroval, jak dni, měsíce, ba i léta utíkaly".

Velká kniha pohádek z roku 1985 uvádí větu v mírně upraveném znění:

"Kráska mu pomáhala pracovat, ona jej povyrážela v prázdných hodinách, takže ani nepozoroval, jak dni, měsíce, ba i léta utíkaly".

Sloveso vyrážeti/povyrážeti vysvětluje Příruční slovník jazyka českého následujícím způsobem:

* povyrážeti ned. - zábavou, veselím vytrhovati ze smutku; přiváděti do lepší, radostnější nálady; rozveselovati, baviti; povyrážeti se vytrhovati se zábavou, veselím ze starostí, chmur, baviti se, veseliti se.

* vyrážeti - (koho) zábavou, veselím vytrhávati někoho ze smutku, ze starostí; těšiti, baviti někoho; vyrážeti se užívati zábavy, těšiti se, baviti se.

Příklady užití těchto sloves naleznete ve zmíněném slovníku, hesla z tohoto slovníku jsou dostupná i v rámci Databáze heslářů (http://lexiko.ujc.cas.cz/heslare/). Spojení "vyrážet Ježíška" se např. objevuje i ve známé koledě Já bych rád k betlému (http://www.radio.cz/en/static/christmas/carols/ja-bych-rad-k-betlemu).

V Příručním slovníku jazyka českého naleznete i vysvětlení adjektiva prázdný:

* prázdný - mimo jiné i ve smyslu: jsoucí bez zaměstnání, určený k odpočinku, volný. Např. Po celý týden pilně konavše práce své, občerstvují ducha v hodině prázdné trháním kvítkův.

 ´´

Větu je tedy dle našeho názoru možné vyložit např. následujícím způsobem:

Kráska mu pomáhala pracovat a ve chvílích volna (tedy tehdy, když nepracovali) ho bavila/rozveselovala tak, takže ani nepozoroval, jak dni, měsíce, ba i léta utíkaly.

použité zdroje:

* NĚMCOVÁ, Božena. Národní pohádky české a slovenské. V Telči: Emil Šolc, 1892. s. 58. Kniha je volně přístupná v Digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/20893057).

* NĚMCOVÁ, Božena. Velká kniha pohádek. Praha: Albatros, 1985. s. 217.

* Databáze heslářů, Ústav pro jazyk český AV ČR (http://lexiko.ujc.cas.cz/heslare/)

* Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. 9 sv.