Význam úsloví

Text dotazu

Dobrý den, prosila bych o vysvětlení úsloví:
- tvrdý jako mlat
- vycepovat někoho.

Odpověď

Význam úsloví:

- „Tvrdý jako mlat“ - může znamenat, že je tvrdý jako podlaha mlatu k mlácení obilí.

mlat
-u m. (6. j. -u, -ě)
1. část stodoly s rovnou udusanou podlahou určená k mlácení obilí; humno 1: čistý, umetený m.; přen. nář. stodola; [x] ob. (něco) je vymeteno jako mlat není nikde ani smítko; cesta jako mlat tvrdá, hladká; šlo se mu jako po mlatě pohodlně
2. nář. (často mn. mlaty) mlácení obilí: jednat lidi na m. (Rais); nastaly mlaty; [x] jaký plat, takový m. (pořek.)
3. hist. stará válečná zbraň podobná kladivu: s těžkým mlatem v ruce (Čech)
4. tech. ocelová palice užívaná v kamenných lomech n. dolech při ručním vrtání střelných děr; mlátek, perlík; --> zdrob. mlátek v. t.

Havránek, Bohuslav. Slovník spisovného jazyka českého. 3. díl, M-O. 2., nezměn. vyd. Praha: Academia, 1989. 100 s.

- „Vycepovat někoho“ - znamená vycvičit někoho tvrdě, či vytrénovat nebo vydrezírovat.

vycepovat
dok. expr.
1. (koho, 4. p.) k cepovat: v. děti, personál; dobře vycepovaní vojáci vycvičení
2. (koho, co z koho) cepováním vytvořit: v. z někoho slušného člověka udělat; já již z ní nic nevycepuji (Nov.)

Havránek, Bohuslav. Slovník spisovného jazyka českého. 7. díl, V - Y. 2. nezm. vyd. Praha: Academia, 1989. 201 s.

Všianský, Jan. Slovník českých synonym. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1994. 373 s. ISBN 80-7106-059-3.