Význam slovních spojení

Text dotazu

dobrý den,chtěla sem se zeptat na významy nebo
přiblížení obsahu následujících slovních spojení: estetické a funkční normy,
kultura bydlení a odívání, kultura dědictví a kulturní hodnoty. děkuji

Odpověď

Dobrý den,

uvedené pojmy se bohužel v běžných ani odborných slovnících příliš nevyskytují, vysvětlení a bližší informace o některých z nich jsme nalezli pouze v odborných publikacích:

1) estetická norma
* BERANOVÁ, Věra. První kroky k estetice. Vyd. 2. Ústí nad Labem :
Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2007. 179 s. : barev. il. ; 21 cm
+ 1 CD-ROM. (Acta Universitatis Purkynianae ; 135. Studia aesthetica).
+ ISBN
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200805/contents/nkc20071784681_1.pdf

* PTÁČKOVÁ, Brigita; STIBRAL, Karel. Estetika na dlani. Olomouc : Rubico, 2002. 150 s. : il., portréty ; 29 cm. ISBN 80-85839-79-2.

* HENCKMANN, Wolfhart; LOTTER, Konrad. Estetický slovník. Praha : Svoboda, 1995. 229 s. ; 21 cm. (Členská knižnice). ISBN 80-205-0478-8.
- heslo "norma"

Doporučovali bychom prostudovat také následující publikaci:

MUKAŘOVSKÝ, Jan. Estetická funkce, norma a hodnota jako sociální fakty = Fonction, norme et valeur esthétiques comme faits sociaux. Praha : Fr.
Borový, 1936 (v Brně : Akciová moravská knihtiskárna Polygrafie). 85, [III] s. ; 8°. (Úvahy a přednášky ; Sv. 4).

2) kultura bydlení a odívání

* SKARLANTOVÁ, Jana. Kultura odívání / Jana Skarlantová ; Kultura a racionalizace bydlení / Daniela Karasová. Ekonomika domácnosti / Marie Bílková : soubor met. materiálů k využití tematických celků osnov specifické přípravy dívek na zákl. škole v novémpojetí. Ostrava : Kraj. pedagog. ústav, 1982. -- 40 s. : obr. ; 30 cm.

Můžete využít také obsáhlou publikaci Dějiny hmotné kultury:

* Dějiny hmotné kultury : vysokošk. učebnice pro stud. fakult připravujících učitele. [Díl] I/1, Vymezení kulturních dějin. Kultura každodenního života od pravěku do 15. století / Josef Petráň ... [aj.]. Praha : SPN, 1985 (Liberec : SG). 478 s. : obr., fot., mp., schémata, XVI s. barev. fot. ; 24 cm.

* Dějiny hmotné kultury. [Díl] 1, [sv.] 2, Kultura každodenního života od 13. do 15. století / [za red. Josefa Petráně]. Praha : SPN, 1985 (Liberec :
SG).  S. 489-997 : il., mapy, schémata, XVI s. barev. fot. ; 24 cm.

* Dějiny hmotné kultury. II/1, [Kultura každodenního života od 16. do 18.
století / Josef Petráň a kolektiv]. Praha : Karolinum : Ministerstvo kultury České republiky, c1995. -- 468 s., [32] s. barev. obr. příl. : il., portréty, plány ; 24 cm. ISBN 80-7184-084-X (Karolinum : soubor : váz.).

* Dějiny hmotné kultury. II/2, [Kultura každodenního života od 16. do 18.
století / Josef Petráň ... et al.]. Praha : Karolinum : Ministerstvo kultury ČR, 1997. s. 481-1003 : il., mapy, plány ; 25 cm + errata (1 l.). ISBN 80-7184-084-X (Karolinum : soubor : váz.).

3) kultura dědictví (nalezli jsme pouze pojem kulturní dědictví) a kulturní hodnoty

* Velký sociologický slovník. Díl I. Praha: Karolinum, 1996. 747 s. ISBN 80-7184-164-1.
- heslo "kulturní dědictví"

* PATOČKA, Jiří; HEŘMANOVÁ, Eva. Lokální a regionální kultura v České republice : kulturní prostor, kulturní politika a kulturní dědictví. Praha :
ASPI, 2008. 199 s. : il., mapy ; 24 cm. ISBN 978-80-7357-347-8.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200805/contents/nkc20081796819_1.pdf

* VOJTOVÁ, Lea. Ochrana a regenerace kulturních hodnot v území : distanční studijní opora. Brno : Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta, 2006.  206 s. ; 30 cm. ISBN 80-210-4165-X.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200704/contents/nkc20071705276_1.pdf

Můžete také zkusit oslovit odborné knihovny zaměřené na oblast společenských věd, např. Knihovnu Fakulty sociálních věd UK (http://knihovna.fsv.cuni.cz/), Knihovnu společenských věd T.G. Masaryka v Jinonicích (http://knihovna.jinonice.cuni.cz/) nebo Knihovnu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně (http://library.muni.cz/knih_soc.html).