Význam slovesa nýt

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co znamená sloveso nýt. Našla jsem to v básních, tvar
nyje, pak zpodstatnělé nyjení. Co slovo znamená?

Odpověď

Dobrý den,

nýti, nyji, nyj, nyv, nyl nytí vlastně = být unaven, přeneseno býti trápen, trpět, strádat (knižně, básnicky): nýt touhou, láskou, housle nyjí = nyvě zní; zpřídavnělé nyjící = trpící, toužebný, sentimentální; nýt láskou; unylý [-lé,  -lost] unavený, mdlý; přeneseně = smutný, teskný, roztoužený

(nýt, -u  též z něm. spojovací hřeb)

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

nýti, odvozeno básnicky nyvý, unylý (přejato v obrozenecké době z ruštiny unýlyj).  - Slovensky nyť, staroslovansky unyti  býti malátný, rusky nářečně nýju nyť (spisovně nóju nyť je nepůvodní), stonati, unyváť malomyslněti. - Původní význam byl tělesně chřadnouti, trpěti vnitřní bolestí..., pak trpěti steskem, teskně toužiti. V Čechách pokleslo slovo jen na knižní a významem se velmi odchýlilo od svého faktiva (u)naviti ...

Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997.