význam slova "Vráž"

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o objasnění výrazu Vráž. Jedná se o název kopce nedaleko mé rodné vesnice Rácovice poblíž Moravských Budějovic. Napadá mě: Vráž - záměna prvního písmene za Stráž - strážní kopec - byl jich kolem rakouzské hranice celý řetězec. Nebo asociace: nevražit - opak je vražit - od toho Vráž ( místo, kde se čarovalo, aby bylo dobře). Ale to jsou pouze mé dohady. Mimochodem, znáte slovo zblk. Používal je můj přítel Jožka, který je z Popova na moravskoslovenském pomezí a znamená velký kopec, příkrý sráz. Když si představím, jak se řítím šílenou rychlostí s příkrého kopce, zdá se mi ten výraz docela výstižný.
Mějte se hezky a dík za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

původ  jména Vráž vysvětlil již Fr. Palacký v časopise Radhošť  I, a to z osobního jména vrah = nepřítel.
Tento výklad odborníky neuspokojoval, o další výklad se pokusil V.Tille ( a další badatelé) v časopise Národní věstník 16.
Ve své úvaze o vzniku tohoto jména se opírali o staroslovanské výrazy:  vražiti = čarovati, věstiti, kouzliti, vražija = kouzelník.
Mělo se jednat o původně neosídlená místa, na nichž se konalo čarodějnictví a tajné náboženské obřady.
Proti těmto vrážím měly býr stavěny křesťanské kláštery, zejména sv. Jana.
Podle výkladů jiných badatelů název vráž pochází z ruštiny z výrazu (o)wrag = proláklina.
Jungmannův slovník uvádí jako základ ukrajinský výraz wrag, rusky owrag = rov, rokle, což odpovídá předpokládanému pojmenování  proláklin, výmolů, roklí.
Další badatel pak upozorňuje na fakt, že se však tento výraz také užíval k pojmenování hor a lesů.
Podle posledního výkladu jazykovědce V.Machka z roku 1951 byl prohlášen za správný původ v ruském slově obecného významu vrag, (o)vrag = proláklina.

Žádné další informace o původu výrazu vráž se nám v našich zdrojích napodařilo zjistit.
Pokud by Vám tato odpověď nepostačovala,  můžete se ještě obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.
Zdroj :
A.Profous :  Místní jména v Čechách, Praha: AV ČR  1957