Význam slova Vožice

Text dotazu

Dobrý den,
nedávno jsem navštívil Mladou Vožici, avšak nikdo z místních (ani na faře)
nevěděl, kdo (nebo co) to ta vožice vlastně je. Slyšel jsem, prý se tamější
horníci povzbuzovali k vyššímu pracovnímu výkonu voláním "vož více" (rudy),
avšak zdá se mi to za vlasy přitažené a uměle vykonstruované "vysvětlení" za
každou cenu, zvláště když hrad nad obcí, jehož jméno přešlo na osadu, se
původně jmenovaů Wozicze a na hradě na sebe určitě nepokřikovali Vož více
rudy. Kde je pravda?

Odpověď

Dobrý den,
kniha "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny"
vysvětluje vznik názvu Vožice následovně:
"Naše MJ (místní jméno). Vzniklo přivlastň. příponou -ja z osobního jména Božut, takže znamenalo Božitova (ves)." Později došlo ke změně b ve v.
Božice byly přejmenovány na Vožice.

* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 4.díl:S-Ž. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957.