význam slova "sedlo"

Text dotazu

Prosím o sdělení, zda existuje význam slova "sedlo" v časové rovině. Dopravní podnik města Brna začal v instrukcích k cestujícím používat nový termín "sedlo" (dopolední sedlo, sedlo pracovních dnů, atd.). Nejsem schopen nikde najít význam tohoto termínu, všichni však předpokládají, že se patrně jedná o náhradu za "dopravní špičku".

Odpověď

Dobrý den,

je tomu právě naopak. Jedná se o slovo opačného významu než dopravní špička. Dopravním sedlem je nazýváno časové období, kdy je doprava klidnější a plynulejší (např. v dopoledních hodinách, v noci či o víkendech).

Podrobněji se tímto výrazem zabývá článek otištěný v periodiku o českém jazyce Naše řeč: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5718 , kde se můžete mimo jiné dočíst:

"Pochopení tohoto výrazu nám umožňuje jednak samo znění úřední informace, jednak okamžitá asociace s výrazem opačného významu, totiž s dopravní špičkou. Oba názvy jsou přeneseny z grafického znázornění časového průběhu dopravy, kde špička a sedlo jsou krajními body rozpětí. Jde o metaforická pojmenování, obdobná výrazům pro výškové rozdíly horských pásem. Jako je tedy dopravní špička vrcholným zatížením dopravy, je naopak dopravní sedlo dobou provozu minimálního."